Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 2.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polityka ogólnie.
15-07-2016, 11:42 PM
Post: #1341
RE: Polityka ogólnie.
(15-07-2016 10:06 PM)Gogolius napisał(a):  Wojskowy zamach stanu (?) w Turcji może mieć daleko bardziej gorsze konsekwencje od zamachu terrorystycznego w Nicei...
Przecież to tak naprawdę Turcja jest strażnikiem pokoju na świecie, a nie jakieś USA.

Raczej niestety nic z tego nie będzie, Erdogan się utrzyma. Puczyści to tylko jakaś część armii, nie całość, zaczynają się poddawać wg najnowszych wiadomości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-07-2016, 06:16 AM
Post: #1342
RE: Polityka ogólnie.
Turcja strażnikiem pokoju na świecie.?

Podaj argumenty.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-07-2016, 11:05 AM
Post: #1343
RE: Polityka ogólnie.
Turcja to jedna z największych armii nie tyle w NATO co na świecie. Chaos u niej to chaos w NATO. Ledwo sojusz się ulokował na północnym wschodzie, będzie musiał się relokować/przyglądać południowemu wschodowi.
Rosja tuż obok.
Kurdowie i ich chęć odzyskania państwa.
Bliski wschód.
ISIS.

Jakby mało było chaosu na świecie, rozsypanie się Turcji w obecnym stanie (nawet jeśli nie po drodze jej z Kurdami na przykład) może doprowadzić do najróżniejszych scenariuszy z udziałem powyższych stron. A tak to jest "względny" spokój.

Tak to widzę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-07-2016, 12:28 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-07-2016 12:33 PM przez RSC-2.)
Post: #1344
RE: Polityka ogólnie.
Ale to co napisałeś nie oznacza ,że Turcja jest strażnikiem pokoju.

A raczej odwrotnie.

Turcja destabilizuje i zagraża pokojowi.

Turcja prowadzi konfrontacyjną politykę wobec Kurdów i sprzyja ISIS handlując z nimi.
Turcja przystąpiła do koalicji przeciw ISIS dopiero po silnych naciskach USA i robi to ciągle niechętnie, bo prezydent tego kraju prowadzi Turcję ku islamizacji. Natomiast armia stoi na straży laickości państwa i dlatego ten pucz.

Ponadto Turcja należy do NATO ze względu na swoje geograficzne położenie , a nie ze względu na bliskość europejskich wartości i wierność europejskim tradycjom i europejskiej wolności, oraz umiłowanie pokoju.

Turcja jest nastawiona konfrontacyjnie wobec Kurdów, Grecji, Cypru. Nawet do Bułgarii ma pretensje terytorialne.

Turcja współpracuje z NATO zawsze w zamian za duże korzyści pieniężne lub materialne.

Turcja to kraj islamski .

Natomiast Turcja to kraj kluczowy dla tego regionu i dla sytuacji w tym regionie.

Ale na pewno Turcja nie jest strażnikiem pokoju.
To kraj niestabilny , ciągłe zamachy stanu i brak kontroli władz nad całym krajem.

Jeżeli według Ciebie Turcja strzeże pokoju na świecie to większej bzdury oderwanej od rzeczywistości nie czytałem ..
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-07-2016, 12:41 PM
Post: #1345
RE: Polityka ogólnie.
Skrót myślowy, ogólnie chodziło mi o to:
Cytat:Natomiast Turcja to kraj kluczowy dla tego regionu i dla sytuacji w tym regionie.

Jak się Turcja posypie to rozpęta się chaos na wielu płaszczyznach, stąd to ich pilnowanie pokoju w regionie. Ja wiem, że swoje za uszami mają, ale chyba lepsza taka Turcja niż żadna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-07-2016, 12:54 PM
Post: #1346
RE: Polityka ogólnie.
To się najpierw zastanów co piszesz a potem pisz.

To że Turcja jest "kluczowa" to pełna zgoda. I dopiero do tego określenia pasują Twoje argumenty.

Po nieudanym puczu już się mówi ,że Erdogan pewniejszy siebie poprowadzi kraj ku większej islamizacji.
Bardziej sceptyczni już piszą ,że Turcja stanie się przedłużeniem ISIS.

Ponoć będzie wniosek o wykreślenie z tureckiej konstytucji zapisu ,że Armia jest gwarantem laickości państwa.

Nie wiadomo czy nie byłoby lepiej gdyby pucz się udał.
Ale nikt nie wie kto za nim stał i w jakim kierunku wtedy poszłaby Turcja.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-07-2016, 02:11 PM
Post: #1347
RE: Polityka ogólnie.
Wracając do wczorajszych wydarzeń z Turcji to mam jakieś nieodparte wrażenie, że ten cały "zamach stanu" to przebiegły plan Erdogana... Myśląc czysto teoretycznie, on na nieudanym puczu mógł tylko wygrać. I to dużo.

Tak więc zdaje mi się, że Turcja jeszcze bardziej zwiększy swój status w Europie dzięki temu zamachowi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-07-2016, 02:42 PM
Post: #1348
RE: Polityka ogólnie.
Myślę, że dwie opcje są najbardziej prawdopodobne jeśli chodzi o ten "pucz".

1. Akcja wykreowana przez służby Erdogana w celu wywołania puczu, który stanie się pretekstem do rozprawienia się z opozycją wewnątrz armii i systemu sprawiedliwości. Gdy widzę, jak sypią się kolejne setki wojskowych i sędziów aresztowanych w związku z nieudanym przewrotem, to taki scenariusz wydaje mi się całkiem prawdopodobny.

2. Akcja wykreowana przez USA, z racji na zwrot w polityce zagranicznej Turcji, która zapowiedziała współpracę z Rosją i rozpoczęcie rozmów z prezydentem Syrii, co oczywiście osłabiałoby pozycję Stanów w tym regionie i mocno komplikowała cele strategiczne mocarstwa, jak chociażby obalenie Al - Asada.

Jeśli chodzi o Turcję w kontekście NATO, to jest to państwo problemowe, w którym panują rządy autorytarne, a władza ma imperialne zapędy. Te ostatnie, wcale nie są po drodze z sojuszem. Raczej, w następnych latach, spodziewam się bardzo pragmatycznej i interesownej polityki ze strony Turków względem NATO. Coś w myśl "tam gdzie możemy coś ugrać, ok, angażujemy się, ale poza tym nie wtrącajcie się w nasze sprawy".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-07-2016, 03:15 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-07-2016 03:19 PM przez RSC-2.)
Post: #1349
RE: Polityka ogólnie.
Gdyby ta akcja była wykreowana przez USA to pucz by się udał.
Najpierw aresztowano by prezydenta bo taki scenariusz był przy wcześniejszych zamachach stanu ,które się udawały.

Amerykańskie służby specjalne nie popełniają takich szkolnych błędów.

Brak aresztowania prezydenta i premiera może wskazywać ,że za wszystkim stoi Erdogan.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-07-2016, 04:24 PM
Post: #1350
Bug RE: Polityka ogólnie.
Teoria o zainscenizowaniu "puczu" przez samego Erdogana wygląda sensownie. Ograniczanie politycznej roli wojska trwa tam już od dłuższego czasu, a teraz Erdogan będzie miał piękny pretekst, by jeszcze bardziej przykręcić śrubę wojskowym i wzmocnić stanowisko prezydenta do poziomu około-dyktatorskiego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 36 gości