Ankieta: Czy doping w sporcie powinno się zalegalizować?
Jestem za całkowitą legalizacją
Jestem za częściową legalizacją
Nie wiem, co o tym sądzić
Jestem za całkowitym zakazem
[Wyniki ankiety]
Uwaga: To jest publiczna ankieta, więc każdy może zobaczyć na co zagłosowano.
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niedozwolony doping w sporcie
10-05-2016, 10:18 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-05-2016 10:23 AM przez Wilczekstepowy.)
Post: #1
Niedozwolony doping w sporcie
Cytat:Fiodor Łapin: Doping w polskim boksie istnieje i jest to duży kłopot

Dopingowe wpadki Dawida Kosteckiego i Mariusza Wacha zwróciły uwagę na problem dopingu w boksie. Rozmawiamy na ten temat z Fiodorem Łapinem (49 l.), trenerem m.in. mistrza świata WBO wagi junior ciężkiej Krzysztofa Głowackiego i eks-czempiona Krzysztofa Włodarczyka.

"Super Express": - Polscy pięściarze biorą doping?

Fiodor Łapin: - Jeśli ktoś myśli, że w Polsce nie ma tego problemu, jest w błędzie. Doping w polskim boksie istnieje i jest to duży kłopot.

- Skąd pan to wie?

- Świat bokserski jest mały, wszyscy wszystko o sobie wiedzą. Niestety, w Polsce praktycznie nie ma kontroli, a należałoby nawiązać współpracę z polską agencją antydopingową. Gdyby tak się stało, kilku oszustów mogłoby pożegnać się z karierą.

- Złapał pan kogoś na gorącym uczynku?

- Nie da się nikogo złapać bez wyrywkowej kontroli. Gdybyśmy je mieli, moglibyśmy stworzyć bazę zawodników, która pokazywałaby zmiany u pięściarzy. Zastanawiające jest, że kilku bokserów w ciągu kilku miesięcy niesamowicie się rozrosło. Wiem, w jaki sposób pracuje się nad siłą, parę kilogramów mięśni przybywa w ciągu kilku lat, a nie miesięcy.

- Dlaczego w Polsce nie ma wyrywkowych kontroli antydopingowych?

- Bada się wyłącznie mistrzowskie walki i chyba powodem są koszty. W ubiegłym roku Paweł Głażewski oskarżył Macieja Miszkinia i skończyło się tym, że Maciek sam opłacił badania dla siebie i dla rywala. Zastanawia mnie inna rzecz. Te środki są bardzo drogie, zawodników często nie stać na nie, pytanie, czy ktoś to sponsoruje?

- Jak to wygląda w innych krajach?

- Przed walką Głowackiego z Huckiem w USA była pobierana krew przed i po walce i to było profesjonalne. Jednak podczas ostatniej walki z Cunninghamem pobierano jedynie mocz. To nie działa. Ludzie, którzy handlują koksem, często współpracują z lekarzami i przekazują pięściarzom wiedzę, w jaki sposób się wyczyścić tak, aby test nic nie wykazał.

- Pochodzi pan z Rosji, gdzie tradycje dopingowe są bardzo bogate.

- Dużo kontrowersji wzbudza RUSADA (rosyjska agencja antydopingowa - red.) i sądzę, że faktycznie przymykała oko na najlepszych rosyjskich zawodników. Ale to problem globalny, o czym świadczą przypadki choćby Lance'a Armstronga czy Marion Jones.

- Skoro wszyscy biorą, to może warto zalegalizować doping, tak jak proponował Przemysław Saleta?

- W niektórych krajach za stosowanie dopingu wsadza się do więzienia i zdecydowanie bliżej mi do tej opcji niż do legalizacji. Gdy przychodzi do mnie nowy zawodnik, od razu pytam go, czy coś brał lub bierze. Ostrzegam, że u mnie taki pięściarz nie ma prawa wstępu na salę. Wolę skończyć karierę trenerską, niż tolerować u swoich zawodników doping.
Widać trener Łapin ma ostre zasady. Wiem, że jest tu jednak wielu przeciwników takiej opcji ale też i zwolennicy całkowicie czystego sportu. Jesteście za czy przeciw?

I jeszcze jedno pytanie. Macie w polskim świecie boksu jakichś pewniaków po których widać, że się koksują a ich jeszcze nie złapano? I czy uważacie, że jest ktoś całkowicie czysty? Szpilka i taki Izu są czyści czy raczej coś biorą?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-05-2016, 12:06 PM
Post: #2
RE: Niedozwolony doping w sporcie
Doping w sporcie był, jest i będzie, ale trzeba z tym walczyć wszelkimi metodami a złapanych dyskwalifikować nawet dożywotnio.

Kto koksuje....pewnie nie jeden, Łapin wie co mówi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-05-2016, 12:49 PM
Post: #3
RE: Niedozwolony doping w sporcie
Ja jestem za całkowitą próbą wytępienia dopingu w jakiejkolwiek formie. Za poważny sport, za duże ryzyko dla czystych zawodników. To nie jest krykiet czy tenis, gdzie "co najwyżej" przegramy mecz. Tu można stracić sporo zdrowia.

Co do polskich bokserów to myślę, że nie ma co rzucać oskarżeń bez pokrycia bo takim byłoby tu wypisywanie nazwisk.

Ale na pewno jeden nasz cruiser się swego czasu jakoś dziwnie rozrósł i jeśli kogoś miałbym typować to jego Wink
Z resztą inny cruiser czynił mu aluzje odnośnie trądziku.

Co do Szpilki, myślę ze kto jak kto ale on jest czyściutki Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-05-2016, 02:01 PM
Post: #4
RE: Niedozwolony doping w sporcie
Na pewno 1 z HW( i to nie Wach) oraz jeden z 140 lbs ").

"Miałem już cztery operacje, w dalszym ciągu ją czuję, nigdy już nie będzie jak wcześniej. W boksie ten problem mnie
eliminuje, mam jedną rękę, jak mam wygrać z takim Adamem Kownackim." - Artur Szpilka Rolleyes
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-05-2016, 08:29 PM
Post: #5
RE: Niedozwolony doping w sporcie
@Gogolius, bardzo ciekawi mnie o jakim cruiser'ze myślisz, ale niestety trzymając się tego, że nie wymieniamy nazwisk, mogę tylko przypuszczać, o którego Ci chodzi. Jeśli myślimy o tym samym, to wydaję mi się, że jest czysty, no chyba, że jego staff mu coś dorzucał. Sam raczej by tego nie robił.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-05-2016, 08:58 PM
Post: #6
Bug RE: Niedozwolony doping w sporcie
(10-05-2016 08:29 PM)BOKS napisał(a):  Jeśli myślimy o tym samym, to wydaję mi się, że jest czysty, no chyba, że jego staff mu coś dorzucał. Sam raczej by tego nie robił.
Dlaczego zakładasz, że jest czysty?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-05-2016, 09:29 PM
Post: #7
RE: Niedozwolony doping w sporcie
Dopuściłbym wszystko, na co tylko mają ochotę. Z początku też byłem zdania, że zawodowy boks to wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem utraty zdrowia, jednak później doszedłem do wniosku, że w tym sporcie i tak rządzą tylko i wyłącznie pieniądze. Przy takim układzie najbogatsi zawodnicy, często dysponujący budżetem rzędu dziesiątków albo i setek milionów dolarów i tak mogą koksować w zasadzie do woli i bezkarnie, gdyż albo każą sobie sprowadzić lub wręcz opracować koks niewykrywalny, albo w ostateczności przekupią kogoś z komisji, mających dbać o "czystość". W ten sposób bokserzy czyści albo tacy, których na koks nie stać i tak ryzykują życie w starciach z nakoksowanymi czempionami. Albo ludźmi pochodzącymi z krajów, w których kontrole antydopingowe to iluzja.

Przykłady podejrzanych zjawisk w boksie widać przecież na każdym kroku i w każdej kategorii wagowej. Bo niby jakim cudem w parę miesięcy zyskać kilka kilogramów czystej masy mięśniowej, o czy wspominał cytowany już Łapin, albo bez diuretyków i całego wagonu innych niedozwolonych środków sprawić, żeby podczas "ceremonii ważenia" ważyć o 10 kilo mniej niż następnego dnia? Nie mówiąc już o bokserskich młodzieniaszkach o herkulesowej posturze i nieludzkiej szybkości i dynamice, zdobytych nie wiadomo jak i kiedy w ciągu 2 - 3 lat, podczas gdy zawodowi kulturyści potrafią do takiej formy i wyglądu dochodzić przez lat kilkanaście.... W zawodowym boksie takie cuda zdarzają się regularnie i nikt jakoś nie interesuje się zdrowiem przeciwników takich herosów, za to wszędzie pojawiają się informacji, ileż to kasy zarobi ten czy ów gwiazdor i ile miliardów budżetu ma dane starcie.

Dlatego uważam, że należałoby skończyć z tą farsą i poczekać, aż sytuacja unormuje się sama. Bo koks nie jest przecież obojętny dla zdrowia. Jest wręcz szkodliwy i to bardzo. Na siłowniach z powodu zakrzepicy co i rusz pada jakiś młody osiłek, wielu innych staje się wrakami fizycznymi i psychicznymi... Jeśli więc nagle zaczną umierać bokserscy milionerzy, to może do pozostałych dotrze, że do trumien sobie tych dolarów nie powsadzają i po chwilowym wysypie nakoksowanych brojlerów wszystko samorzutnie wróci do normy, czyli do stanu, jaki mamy obecnie. Czyli dyskretnego koksowania, żeby się wspomóc, ale nie wpaść na ewentualnych testach....
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-05-2016, 09:53 PM
Post: #8
RE: Niedozwolony doping w sporcie
(10-05-2016 08:58 PM)Metzger napisał(a):  
(10-05-2016 08:29 PM)BOKS napisał(a):  Jeśli myślimy o tym samym, to wydaję mi się, że jest czysty, no chyba, że jego staff mu coś dorzucał. Sam raczej by tego nie robił.
Dlaczego zakładasz, że jest czysty?

Bo trenuje od małego i już wtedy miał np. kaloryfer. Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-05-2016, 07:08 PM
Post: #9
RE: Niedozwolony doping w sporcie
Poczytałem teraz trochę o tym meldonium i uważam, że ten rodzaj środków, które są środkami ochronnymi i zapobiegającymi nie powinny być zakazywane. Jestem tylko za zakazywaniem takich środków, które mogą w poważny sposób naruszyć zdrowie fizyczne jak i psychiczne sportowców. A więc jestem za częściową legalizacją.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-05-2016, 03:34 PM
Post: #10
RE: Niedozwolony doping w sporcie
Brak słów. Powinni wypowiedzieć się eksperci. Podeprzeć się wiedzą, doświadczeniem..
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości