Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Terminologia bokserska
26-06-2015, 06:51 PM
Post: #61
RE: Terminologia bokserska
18 lat to jeszcze ujdzie,oka nie przymknięto raczej ... bo taki Rudy debiutował jak miał 15 !! lat Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-06-2015, 06:56 PM
Post: #62
RE: Terminologia bokserska
A dokładnie jaki Rudy, bo nie potrafię znaleźć tego konkretnego. Wink Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-06-2015, 07:38 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-06-2015 07:39 PM przez kubala1122331.)
Post: #63
RE: Terminologia bokserska
Wilku, rudy jest tylko jeden - Saul Alvarez Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 12:48 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-07-2015 12:49 PM przez Wilczekstepowy.)
Post: #64
RE: Terminologia bokserska
W innym temacie Redd podał taki link:

(17-07-2015 12:17 PM)redd napisał(a):  @Boks
Łap: http://www.ringpolska.pl/boks-na-swiecie...no-o-wacha

Dlaczego dobór rękawic jest aż tak ważny, że co o mało a nie odwołano by walki Price - Teper? Czym się różnią te rękawice?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 01:07 PM
Post: #65
RE: Terminologia bokserska
(17-07-2015 12:48 PM)Wilczekstepowy napisał(a):  Dlaczego dobór rękawic jest aż tak ważny, że co o mało a nie odwołano by walki Price - Teper? Czym się różnią te rękawice?
Hmm... Być może powiem teraz herezję, ale jak dla mnie rękawice różnią się jedynie napisami informującymi o ich producentach. A że zawodnicy mają podpisane kontrakty reklamowe, to bronią "swoich"... Nie widzę innego powodu, bo rękawice bokserskie to nie kwantowe kalkulatory i na tym poziomie naprawdę niewiele się różnią, nie mówiąc już o tym, że muszą spełniać wszelkie możliwe prawne i federacyjne wymagania...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 01:39 PM
Post: #66
RE: Terminologia bokserska
(17-07-2015 01:07 PM)fext napisał(a):  
(17-07-2015 12:48 PM)Wilczekstepowy napisał(a):  Dlaczego dobór rękawic jest aż tak ważny, że co o mało a nie odwołano by walki Price - Teper? Czym się różnią te rękawice?
Hmm... Być może powiem teraz herezję, ale jak dla mnie rękawice różnią się jedynie napisami informującymi o ich producentach. A że zawodnicy mają podpisane kontrakty reklamowe, to bronią "swoich"... Nie widzę innego powodu, bo rękawice bokserskie to nie kwantowe kalkulatory i na tym poziomie naprawdę niewiele się różnią, nie mówiąc już o tym, że muszą spełniać wszelkie możliwe prawne i federacyjne wymagania...

No, cóż... Popełniłeś małą herezję Wink

Rękawice różnią się między sobą, z tych marek, które kojarzę to tak:
Granty - b. dobrze amortyzują ciosy, chroniąc je przed urazami.
Everlasty - mają reputację rękawic puncherów, jedne z tzw, "twardych" rękawic i stąd ich ta renoma.
Reyesy - podobnie jak Everlasty, tyle że są chyba najtwardszymi z rękawic.
Winningsy / Paffeny - słyszałem o nich, że są to tzw, pieluchy - duże, "miększe" rękawice, które nie ciągną tak jak ww. marki.

Do tego dochodzą też takie różnice, jak objętość/wielkość rękawicy. Oczywiście poszczególne marki mają kilka modeli rękawic.

Jest jeszcze kilka marek (Adidas, Lonsdale, Rivals), ale o nich nie czytałem zbyt wiele.

@Wilczek
Jeśli chodzi o walkę Tepera z Pricem, może chodziło właśnie o wywarcie na obozie Brytyjczyka właśnie o wyboru miększych rękawic, jak np, Paffenów, w których ciosy nie siałby aż takiego spustoszenia, jak np w Everlastach. Jeszcze poszukam jakiś info na temat tej sytuacji, bo sam jestem ciekaw o co w tym wszystkim chodzi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 06:00 PM
Post: #67
RE: Terminologia bokserska
Przeciez byla taka jazda z rekawicami Maidany przed walka z Floydem Wink
Rekawice dzielimy na duze - defensywne oraz male - ofensywne. W skrocie jezeli rekawica jest duza to sila ciosu rozklada sie na wieksza powierzchnia przez co jest slabiej odczuwalna. Jednoczesnie duze rekawice zapewniaja lepsza ochrone przy stosowaniu gardy. Ofensywne - odwrotnie.

Do tego firmy roznia sie ksztaltem rekawic poprzez manipulowanie miejscami w ktorych jest wysciolka. Normy federacji i komisji to jedno, ale nie sa one mega dokladne. Moze byc podana waga rekawicy i jej objetosc np na wysokosci knykci, ale juz moze sie roznic grubosc wysciolki przy nadgarstkach. A im mniej wysciolki tym cios bardziej boli.

Przed pierwsza walka Lewisa z Holyfieldem czytalem, ze Lennox specjalnie wybral taki model ktory ma minimalna ilosc wysciolki na wierzchu dloni - nawet jak nie trafial w cel to takie otarcie moglo latwiej rozciac np luk brwiowy rywala. Bylo to spowodowane faktem jakoby Holy byl ppdatny na takie urazu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 09:22 PM
Post: #68
RE: Terminologia bokserska
@redd
Dziękuję za wytłumaczenie Smile Kiedyś gdzieś czytałem na temat różnic w "twardości" rękawic, ale myślałem, że to pieśń zamierzchłej przeszłości i w dzisiejszym, zglobalizowanym świecie każda firma produkuje po prostu typy rękawic o różnej twardości, zaś te używane do walk zawodowych są dodatkowo obłożone obostrzeniami ze względu na siłę uderzenia zawodowców.

Mniemanie podparte było dodatkowo faktem, że sam mam w miarę nowe Everlasty (faktycznie twarde jak cholera), ale jakiś czas temu spotkałem Everlasty całkiem miękkie, wykorzystywane do boksowania w worek. Ponieważ nie były zdeformowane, doszedłem do wniosku, że to raczej nie kwestia rozbicia wyściółki, tylko po prostu bardziej "miękki" i "pieluchowaty" typ Everlastów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-09-2015, 09:45 AM
Post: #69
RE: Terminologia bokserska
Wrócę jeszcze do tego wycierania rękawic przez sędziego, po kontakcie zawodnika z matą ringu, bo też zawsze mnie to intrygowało. Czy konieczność takiego postępowania określają jakieś przepisy? Przecież (chyba) zawsze sędzia wykonuje taki manewr po KD lub zwykłym upadku, a nie zawsze taka rękawica ma kontakt z matą. No i to ma na celu otarcie jej gdy jest mokra od potu czy "przeczyszczenie" od kontaktu z podłogą? Taka koszula i rękawiczki sędziego są też często już wcześniej mokre po kontakcie z zawodnikami a i sterylne nie są gdyby chodziło o "przeczyszczenie" Tongue. Czy poprostu tak mówią przepisy i tak poprostu się robi? Dlatego, przyznam, zawsze myślałen że sędzia chwytając za ręce i potrząsając nimi sprawdza jakby koordynację zawodnika. Może głupie pytania ale trochę mnie to nurtuje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-11-2015, 04:24 PM
Post: #70
RE: Terminologia bokserska
Dzisiaj zapoznałem się z nowym bokserskim terminem - tejpowanie dłoni. Już wiem, że to chodzi o bandażowanie i zaklejanie ale... czym się różni tejpowanie w amatorce od tego w zawodowstwie? Z wywiadu z Kilczko, który zamieścił Gogolius wnioskuję, że jakaś różnica jest. Czy są jakieś przepisy, które to regulują?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości