Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najlepsi bokserzy wagi koguciej
20-08-2013, 04:19 PM
Post: #1
Najlepsi bokserzy wagi koguciej
Kilka lat temu kategoria kogucia mogła uchodzić za jedną z najsilniej obsadzonych, ponieważ aż roiło się w niej od bokserów wysokiej klasy. Niestety, jedni z nich przeszli do wyższych kategorii, inni zakończyli karierę, a jeszcze inni wyraźnie obniżyli loty. W obecnej wadze koguciej nadal spotkamy wielu zawodników o bardzo dobrej technice, ale niekoniecznie są oni aktualnie w swojej najwyższej formie. Dlatego trudno dzisiaj uznać wagę kogucią za mocną kategorię. Daleki Wschód (przede wszystkim Japonia) zyskał w niej znaczną przewagę nad Ameryką Łacińską. Mocno trzyma się Afryka, a coraz bardziej liczą się także bokserzy z Europy.

KRÓL

Shinsuke Yamanaka (Japonia)

Yamanaka był jednym z kilku bokserów wagi koguciej, którzy mogli aspirować do miana najlepszego na świecie. Rywale zmienili kategorie na wyższe (Nonito Donaire, Abner Mares, Leo Santa Cruz) lub nieco spuścili z tonu (Anselmo Moreno, Joseph Agbeko). W tej sytuacji dominacja japońskiego mańkuta jest dość oczywista. 30-letni obecnie Yamanaka najpierw potwierdził swój prymat wśród bokserów Japonii, a następnie zabrał się za rywali z innych krajów i kontynentów. W pięciu pojedynkach o pas WBC nie pozostawił złudzeń, kto był lepszy. Yamanaka jest niepokonany i boksuje w sposób bardzo efektowny. Preferuje boks na dystans, a jego technika (ciosy proste, praca nóg) może zachwycać. Można jedynie mieć do niego pretensje, że walczy ze zbyt małą częstotliwością.

ŚCISŁA CZOŁÓWKA

Anselmo Moreno (Panama)
Moreno jest niewątpliwie numerem 2 w koguciej, a jego charakterystyka wykazuje wiele zbieżności z charakterystyką Shinsuke Yamanaki. Też jest mańkutem, też jest dystansowym boxerem i też dysponuje znakomitą techniką. Jest jednak od Japończyka słabszy fizycznie i ma na koncie dwie porażki, jedną przypadkową z młodości i drugą z Abnerem Maresem w pojedynku o pas WBC w super koguciej. Moreno zdobył pas mistrzowski WBA w koguciej w 2008 i wielokrotnie bronił go z powodzeniem (od 2011 w wersji WBA Super). W swojej karierze wygrał m.in. z takimi bokserami, jak: Tomas Rojas, Rolly Lunas, Nehomar Cermeno i Vic Darchinyan. Wyraźnie przegrana walka z Maresem nieco zaszargała jego bokserską reputację.

Jamie McDonnell (Wielka Brytania)
27-letni Anglik to kolejny doskonały technik w tej kategorii wagowej. McDonnell jest też bardzo szybki i ruchliwy w ringu, ale siłą ciosu nie może zaimponować. Po zdobyciu prymatu na wyspach brytyjskich i w Europie, w pojedynku o zwakowany przez Leo Santa Cruza pas IBF zmierzył się z młodym meksykańskim osiłkiem Julio Ceją i udzielił mu surowej lekcji technicznego boksu. Poza tym zwyciężał m.in. takich bokserów, jak Stephane Jamoye, Stuart Hall i Darwin Zamora.

Joseph Agbeko (Ghana)
Agbeko to bokser stylowo niejednoznaczny, potrafiący zmieniać sposób i tempo boksowania w zależności od okoliczności i przeciwnika, a przy tym bardzo widowiskowy w ringu. Był mistrzem świata IBF od 2007 do 2011 (z krótką przerwą), kiedy to stracił ten tytuł (i nie odzyskał w rewanżu) na rzecz Abnera Maresa. Z rąk boksera Ghany porażek doznali natomiast Luis Alberto Perez, Vic Darchinyan i Yonnhy Perez. W marcu br. Agbeko zdobył pas IBO, pokonując Luisa Melendeza.

Tomoki Kameda (Japonia)
Najmłodszy z trójki braci Kamedów ma najwięcej talentu do uprawiania boksu. Jest defensywnym kontrbokserem lubiącym walkę na dystans. Dysponuje niezłą siłą ciosu i bardzo dobrą pracą nóg. Tomoki długo unikał starć z czołówką wagi koguciej, a potem stoczył kilka walk w kategorii bezpośrednio wyższej. W końcu jednak zmierzył się z Paulusem Ambundą i odebrał mu pas WBO, wygrywając zdecydowanie na punkty.

SZEROKA CZOŁÓWKA

Suriyan Sor Rungvisai (Tajlandia)
24-letni Suriyan od niedawna występuje w wadze koguciej. Wcześniej był mistrzem świata WBC w super muszej. Tytuł ten odebrał Tomasowi Rojasowi, natomiast stracił na rzecz Yoty Sato. Suriyan, choć niewysoki (160 cm), najchętniej walczy na dystans, demonstrując przy tym dobrą szybkość, doskonałą pracę nóg i balans. Zdarza mu się prowokować rywali nisko opuszczonymi rękami.

Rolly Lunas (Filipiny)
Filipińczyk, znany też jako Rolly Matsushita, boksuje na japońskich ringach i jest wieloletnim mistrzem OPBF. Pod względem stylu można go uznać za sluggera. Lunas poluje zwłaszcza na nokautujące ciosy w korpus. W pierwszej fazie swojej kariery zanotował sporo porażek, ale od 2010 nie przegrał żadnej walki.

Tomas Rojas (Meksyk)
Rojas jest aktualnie najwyżej notowanym Meksykaninem w koguciej, co dowodzi, że w tej kategorii bokserska potęga Meksyku niespecjalnie się liczy. Jest bokserem bardzo rutynowanym, który boksował ze zmiennym szczęściem od super muszej do super koguciej, by wreszcie znaleźć sobie miejsce w koguciej. W starciu z Shinsuke Yamanaką o pas WBC został znokautowany w 7 rundzie. Rojas jest silnym mańkutem i boksuje ofensywnie. Jego słabą stroną jest szybkość.

Koki Kameda (Japonia)
Najstarszy z trójki braci Kamedów jest od 2010 mistrzem świata WBA, ale okoliczności jego zwycięstw nie pozwalają umieścić go w ścisłej czołówce wagi koguciej. W trzech pojedynkach (z Davidem De La Morą, Hugo Ruizem i Panoomrunglekiem Kaiyanghadaogymem) obronił tytuł dzięki stronniczości sędziów. Koki Kameda jest silnym fizycznie, ale nieco chaotycznie boksującym mańkutem. Pod względem stylu można go ocenić jako ofensywnego sluggera.

Paulus Ambunda (Namibia)
Ambunda ma 32 lata, zaledwie 154 cm wzrostu i krzepę, o jaką nikt by go nie posądzał na podstawie wyglądu. Stylowo jego boks jest na pograniczu sluggera i swarmera. Ambunda zbliża się do przeciwnika skryty za podwójną gardą i atakuje mocnymi zamachowymi uderzeniami. Jeżeli naruszy rywala, to przystępuje do zdecydowanego ataku przeprowadzanego z imponującą szybkością. Namibijczyk ma na rozkładzie prawie wyłącznie bokserów z Afryki, ale w lutym br. odebrał pas WBO Pungluangowi Sor Singyu. Stracił jednak ten tytuł już w pierwszej obronie, przegrywając z Tomokim Kamedą.

BOKSERZY PERSPEKTYWICZNI

Ryosuke Iwasa (Japonia)
Z racji podobieństwa sylwetek i stylu walki Iwasa uważany był w Japonii za następcę Shinsuke Yamanaki. Jednak bezpośrednie starcie tych bokserów w 2011 wykazało, że na razie dzieli ich przepaść jeśli chodzi o umiejętności bokserskie. Yamanaka wygrał przez tko w 10 rundzie, obnażając braki Iwasy w zakresie szybkości i techniki (zwłaszcza w obronie). Od tamtej pory Iwasa zrobił jednak postępy i w zwycięskich walkach z Davidem De La Morą, Marjohnem Japem i Jeckerem Buhawe udowodnił, że w przyszłości trzeba będzie się z nim liczyć.

Stephane Jamoye (Belgia)
23-letni Belg to jeden z najciekawszych bokserów, jacy pojawili się w ostatnich latach w Europie. Jest bardzo odważnie prowadzony i zanotował już 3 porażki, ale wyłącznie z bokserami z wysokiej półki (Leo Santa Cruz, Jamie McDonnell i Tomoki Kameda, przy czym przegrana z Japończykiem była problematyczna). W doskonałym stylu pokonał natomiast Lee Haskinsa i Ashleya Sextona. Jamoye jest bardzo bojowym swarmerem obdarzonym silnym ciosem.

Pungluang Sor Singyu (Tajlandia)
Jak na 25-latka Pungluang stoczył bardzo dużo walk, bo aż 46, z których przegrał jedynie 2 (z Paulusem Ambundą i Stephane'em Jamoye'em). Życiowym sukcesem boksera z Tajlandii było zwycięstwo przed czasem nad filipińskim królem nokautu AJ Banalem połączone ze zdobyciem pasa WBO (który stracił potem na rzecz Ambundy). Pungluang stylowo jest na pograniczu swarmera i sluggera. Imponuje siłą ciosu i szybkością, ale ma poważne luki w obronie.

Julio Ceja (Meksyk)
Zaledwie 20-letni Ceja dorobił się reputacji króla nokautu, bowiem na 24 zwycięstwa aż 22 razy wygrywał przed czasem. Znokautował przy tym tak znanych bokserów, jak Ronald Barrera, czy Henry Maldonado. W maju br. Ceja zmierzył się z Jamie'em McDonnellem w pojedynku o pas IBF. Przegrał na punkty, ale miał w tej walce dobre momenty. Ceja jest ofensywnym sluggerem polującym na kończący cios.

Diego Ricardo Santillan (Argentyna)
Najlepszy bokser Argentyny wagi koguciej ma 26 lat, ale stoczył niewiele pojedynków i nigdy nie walczył poza ojczyzną (typowe dla wielu argentyńskich bokserów). Prezentuje się w ringu dość karykaturalnie, co jednak w jego przypadku jest bardzo mylące. Santillan jest bowiem bardzo szybki i bije bardzo mocno. Jest niepokonany, a większość walk wygrał przed czasem.

Alejandro Gonzalez Jr (Meksyk)
Syn byłego mistrza świata wagi piórkowej to talent czystej wody. Nie miał tak efektownego początku kariery, jak trochę od niego starsi Julio Ceja i Hanzel Martinez. Odnosił głównie zwycięstwa na punkty, zanotował też 2 remisy. Jednak od połowy 2011 zaczął zmiatać rywali z ringu, a w br. znokautował Hanzela Martineza już w 2 rundzie. Oprócz silnego uderzenia Gonzalez dysponuje dobrymi warunkami fizycznymi i przyzwoitą techniką. Ma zadatki na boksera kompletnego.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-08-2013, 04:23 PM
Post: #2
RE: Najlepsi bokserzy wagi koguciej
@Hugo
Normalnie szalejesz, dzięki Tobie mogę się dowiedzieć jak to wygląda w niższych kategoriach, którymi do tej pory jakoś szczególnie się nie zajmowałem. Szacun.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-08-2013, 10:27 PM
Post: #3
RE: Najlepsi bokserzy wagi koguciej
@Martin
Tez kiedyś nie interesowałem się niższymi kategoriami, ale zachęcony prze z kolegów z forum zacząłem je obserwować i stwierdziłem, że są bardzo ciekawe. Najlepszym linkiem jest chyba meksykańska http://www.rojadirecta.me. Meksykanie są potęgą w niskich kategoriach, więc je transmitują. Nie ma też problemu ze znalezieniem starszych walk na youtube i na tej podstawie wyciągnięcia wniosków odnośnie klasy i stylu walki poszczególnych bokserów.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-12-2013, 11:13 AM
Post: #4
RE: Najlepsi bokserzy wagi koguciej
RANKING 2013
1. Shinsuke Yamanaka (Japonia)
2. Anselmo Moreno (Panama)
3. Jamie McDonnell (Wielka Brytania)
4. Tomoki Kameda (Japonia)
5. Hugo Ruiz (Meksyk)
6. Felipe Orocuta (Meksyk)
7. Suriyan Sor Rungvisai (Tajlandia)
8. Julio Ceja (Meksyk)
9. Koki Kameda (Japonia)
10. Ryosuke Iwasa (Japonia)
11. Tomas Rojas (Meksyk)
12. Paulus Ambunda (Namibia)
13. Alejandro Gonzalez Jr (Meksyk)
14. Stephane Jamoye (Belgia)
15. Pungluang Sor Singyu (Tajlandia)
16. Diego Ricardo Santillan (Argentyna)
17. Stuart Hall (Wielka Brytania)
18. Marvin Mabait (Filipiny)
19. Karim Guerfi (Francja)
20. Lee Haskins (Wielka Brytania)

W wadze koguciej pozycja lidera Shinsuke Yamanaki wydaje się niepodważalna, czego nie można powiedzieć o kilku innych dość przypadkowych posiadaczach mistrzowskich pasów. W 2014 można się spodziewać ataku takich rozwojowych pięściarzy, jak: Felipe Orocuta, Ryosuke Iwasa, Stephane Jamoye i Alejandro Gonzalez Junior.
Informacje o poszczególnych pięściarzach i zestawienie najważniejszych walk 2 półrocza 2013 dostępne na stronie dotyczącej wagi koguciej na http://www.bokserzy.cba.pl

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-12-2013, 02:42 PM
Post: #5
RE: Najlepsi bokserzy wagi koguciej
Felipe Orucuta jest wciąż obowiązkowym pretendentem dla Narvaeza. Czyli kategorię niżej, i tam bym się spodziewał go widzieć w najbliższym czasie. Pierwszą walkę z Argentyńczykiem przegrał nieznacznie, więc spodziewam się, że podejmie rękawicę po raz kolejny, zwłaszcza że w koguciej o "title shot" może być trudniej.

Z kolei Hugo Ruiz jest dość duży, jak na tę wagę, więc spodziewam się jego dalszej kariery w super koguciej, gdzie ostatnio walczył.

Najbardziej jestem jednak ciekaw tego, czy Yamanaka w końcu zdecyduje się na jakąś unifikację. Tym bardziej, że Koki Kameda już nie ma pasa WBA Regular, więc Moreno został bez obowiązkowego pretendenta, Więc może wreszcie pojedynek na szczycie? Na pewno to jedno z moich największych życzeń na nadchodzący rok. Jeśli nie, zapewne dojdzie do walki Yamanaki z jednym z jego rywali krajowych (Iwasa, który pnie się w rankingu, lub Oba - posiadacz regionalnego pasa). Kameda to jednak konkurencja promotorska, wiec mało realne, a Brytyjczycy do Japonii nie mają po co latać, bo zarobią więcej (i bezpieczniej) u siebie. Spodziewam się walki McDonnell vs Hall w pierwszym półroczu nadchodzącego roku.

Najciekawszym młodym zawodnikiem, poza Tomoki Kamedą, wydaje się już całkiem utytułowany Suriyan - chyba najlepszy pięściarz w tej kategorii nie posiadający pasa. Bez wątpienia zasłużył na poważną szansę w koguciej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-12-2013, 05:39 PM
Post: #6
RE: Najlepsi bokserzy wagi koguciej
Z usytuowaniem niektórych bokserów w konkretnych kategoriach są problemy. Ja konsekwentnie trzymam się zasady, że dla boksera właściwą kategorią jest ta, w której stoczył swą ostatnią walkę, bo pojedynki planowane często nie dochodzą do skutku. Z tym, że robię jeden wyjątek, a mianowicie jeżeli jedna (ale tylko jedna) walka jest w kategorii wyższej ewidentnie na przetarcie z bumem (tj. bokserom nie chce się zbijać wagi), to wtedy zostawiam ich w niższej, gdzie byli dotąd.

@Maynard
Byłoby ciekawie, gdybyś przy okazji tych moich rankingów w innych kategoriach też postawił jakieś swoje przewidywania na 2014. Za rok można by sprawdzić, co się potwierdziło, a co nie.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-12-2014, 05:27 PM
Post: #7
RE: Najlepsi bokserzy wagi koguciej
RANKING 2014 
1.  Shinsuke Yamanaka (Japonia) 1
2.  Tomoki Kameda (Japonia) 4
3.  Randy Caballero (USA) N
4.  Jamie McDonnell (Wielka Brytania) 3
5.  Hugo Ruiz (Meksyk) 5
6.  Juan Carlos Payano (Dominikana) N
7.  Anselmo Moreno (Panama) 2
8.  Liborio Solis (Wenezuela) 3sfl
9.  Ryosuke Iwasa (Japonia) 10
10. Rodrigo Guerrero (Meksyk) 12sfl
11. Koki Kameda (Japonia) 9
12. Yonfrez Parejo (Wenezuela) N
13. Suriyan Sor Rungvisai (Tajlandia) 7
14. Alejandro Hernandez (Meksyk) N
15. Tepparith Kokietgym (Tajlandia) 6sfl
16. Julio Ceja (Meksyk) 8
17. Żanat Żakijanow (Kazachstan) N
18. Ryo Matsumoto (Japonia) N
19. Petch Sor Chitpattana (Tajlandia) 18sfl
20. Ryo Akaho (Japonia) N

Najlepsza walka: Tomoki Kameda – Pungluang Sor Singyu KO7 Las Vegas 12.07.2014
Najlepszy nokaut: Żanat Żakijanow – Karim Guerfi KO5 Sheffield 26.04.2014
Największa niespodzianka: Juan Carlos Payano – Anselmo Moreno TD6 Mesquito 26.09.2014

W wadze koguciej nie planuje się więcej ważnych pojedynków do końca br. Jedyny wyjątek to może występ Kiko Martineza, który po dwóch porażkach z rąk Carla Framptona przymierza się do przejścia do niższej kategorii. Kogucia jest w tej chwili kategoria dość słabą. Zdecydowanie dominują w niej Japończycy, a pozycja Shinsuke Yamanaki wydaje się niezagrożona. Znacznie obniżył loty jego dotychczas najpoważniejszy konkurent Anselmo Moreno. Bardzo dobry rok miał Tomoki Kameda, objawieniem był Randy Caballero, a duży postęp odnotowali Juan Carlos Payano, Ryo Matsumoto i Żanat Żakijanow. Kilku przybyszów z super muszej weszło do szerokiej czołówki, ale nie zagroziło pozycjom liderów. Przejściowo pojawił się w niej utalentowany Paul Butler, lecz powrócił do kategorii niższej, wakując zdobyty pas IBF. Nie sprostali rywalom uważani za obiecujących Stephane Jamoye, Daniel Rosas i Alejandro Gonzalez Jr.

http://www.bokserzy.cba.pl

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-12-2014, 07:17 PM
Post: #8
RE: Najlepsi bokserzy wagi koguciej
Czekam na resztę kategorii bo akurat kogucia faktycznie nie należy do elektryzujących Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-12-2014, 08:40 PM
Post: #9
RE: Najlepsi bokserzy wagi koguciej
Yamanaka jest znakomity, a zarazem poza Japonią niemal nieznany. A facet zasługuje na jakąś wielką walkę w Vegas, czy innym NYC. Niestety jednak, nie żyjemy w świecie idealnym, więc niższe kategorie mało szeroką publikę obchodzą, a japońscy pięściarze rzadko opuszczają swoje wyspy. Więc zadowolę się po pokonaniu Suriyana pojedynkiem z Rodrigo Guerrero - ekscytującym meksykańskim wojownikiem.

Wyjątkiem wśród Japończyków jest świetnie prowadzony Tomoki Kameda. Mam wielką nadzieję, że nie popełni on błędu i nie zmieni kategorii na wyższą, gdzie trudno o pas. Walcząc w USA ma szansę na unifikację z Payano, czego mu życzę.

Caballero bardzo mi się spodobał w walce, w której zdobył tytuł, czekam na jakąś ciekawą obronę np. z Guerrero, albo Alejandro Hernandezem.

Ogólnie, pocieszające jest to, że oprócz Yamanaki mistrzowie są stosunkowo młodzi, podobnie jak większość czołówki. Największym minusem ostatniego roku postawa Anselmo Moreno.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-12-2014, 05:08 PM
Post: #10
RE: Najlepsi bokserzy wagi koguciej
Tomoki Kameda jest dla mnie trochę przeceniany według mnie niema on szans z Yamanaką a i z Moreno czy Payano nie postawił by na niego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości