Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Literatura bokserska
28-12-2011, 12:38 PM
Post: #1
Literatura bokserska
W Polsce na przestrzeni lat wydano wiele publikacji dotyczących boksu, historii, treningu sportowego. W większości były to pojedyncze, niewznawiane wydanie, których próżno obecnie szukać w księgarniach. Warto stworzyć listę przydatnych lektur dla zawodników i wszystkich sympatyków boksu.
Proszę podawać swoje typy.

Moja propozycja:

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQBzMGyTpD2DWcfUBnKifU...RknLzcucfG]

Słynne pojedynki , Aleksander Reksza

Książka znanego dziennikarza sportowego barwnie przedstawia najsłynniejsze walki pięściarskie, zaczynając od drugiej połowy XIX w. i kończąc na latach 40. ubiegłego stulecia. Opisuje bardzo szczegółowo sylwetki wielkich sław boksu z tego okresu, m.in. Boba Fitzsimmonsa, Jacka Johnsona, Jacka Dempseya czy Joe Louisa. Spora część książki poświęcona jest także sylwetkom dwóch Polaków urodzonych w Ameryce, mistrzom świata w wadze średniej: Stanisława Kiecala (Stanley Ketchel), brylującego w latach 1908-1910, którego świetną karierę przerwała tragiczna śmierć (został zamordowany w 1910 r. w wieku 24 lat) i Antoniego Załęskiego (Tony Zale), który był mistrzem w roku 1948. Książka jest ozdobiona sporą liczbą fotografii i dla miłośników boksu stanowi świetne źródło informacji z historii pięściarstwa. Walki opisane są w bardzo ciekawy sposób, autor bowiem przez wiele lat pracował w radiu.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-12-2011, 12:54 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2011 12:57 PM przez Figg.)
Post: #2
RE: Literatura bokserska
A ja polecam, może bardziej jako zbiór ciekawostek i krótkich opisów, niż poważną publikację, album Przeglądu Sportowego o boksie zawodowym.

Kosztuje bodajże 16 zł, na pewno tydzień temu był dostępny w sklepach Relay.

[Obrazek: beztytuurca.png]

Sam go posiadam i można wyczytać nie tylko wiele ciekawostek na temat bokserów, ale i informacje o rekordach, federacjach, promotorach. Poza tym, bardzo dobry sposób na uzupełnienie braków wiedzy na temat niektórych pięściarzy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-12-2011, 02:53 PM
Post: #3
RE: Literatura bokserska
Nawet nie wiedziałem, że o Adamku taka książka jest. Muszę ją kiedy zdobyć.

A swoją droga, wiem że jest autoryzowana biografia Andrzeja Gołoty. Czytał ktoś? Warta ta książką przeczytania?

[Obrazek: g.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-01-2012, 12:41 PM
Post: #4
RE: Literatura bokserska
Manager silnego , phi , Ty jeszcze istniejesz ?

"honestly ,to knock me out you better hit me with that ringpost ,because I aint going nowhere" M.Hagler
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2012, 11:31 AM
Post: #5
RE: Literatura bokserska
Istnieje, ale został już tu zbanowany. A swoją drogą to cenzura tu też działa. Post silnego o pewnej książce został skasowany Big Grin

[Obrazek: g.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2012, 11:59 PM
Post: #6
RE: Literatura bokserska
Muszę sobie kupić ten przegląd sportowy. Wydaję się spoko.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-03-2012, 02:58 PM
Post: #7
RE: Literatura bokserska
Boxing and Society
http://books.google.pl/books?id=exgNAQAA...&q&f=false

zabieram się do czytania Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-04-2012, 07:24 AM
Post: #8
RE: Literatura bokserska
Znane mi książki wrzuciłem na stronę MZB. Jeśli znacie inne warte polecenia tytuły to piszcie PM lub tutaj na forum. Warto zrobić taka listę przydatnych książek. Im więcej danych na ich temat (rok wydania, wydawnictwo ) tym lepiej, łatwiej będzie można je zlokalizować, zwłaszcza, że część z nich to już niemal białe kruki. Tylko polskie publikacje, angielskojęzycznych jest tak wiele, że nie ma sensu wszystkich wymieniać.
Na pewno jest sporo tytułów wydawanych przez wydawnictwa akademii wychowania fizycznego, ale ciężko do nich dotrzeć.

http://www.mzb.org.pl/czym-jest-boks/bib...a-boksera/
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-04-2012, 09:52 AM
Post: #9
RE: Literatura bokserska
Parada Championow. Tę książkę polecam. O pierwszych mistrzach wagi ciężkiej do Joe Louisa,29zl kosztuje.

[Obrazek: Wladimir-Klitschko-warm-up-100908R300.jpg#.UKMrgWfwWm4]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-05-2012, 10:13 AM
Post: #10
RE: Literatura bokserska
Ostatnio wybrałem się do biblioteki krakowskiej AWF. Trochę przykro, że publikacji dotyczących judo, karate, a nawet hapki-do jest mnóstwo, a tych dotyczących boksu raptem dwie. Sądzę, że to kolejny z argumentów przemawiających za złym stanem boksu w Polsce, to właśnie brak badań, opracowań, metodologi treningów, systemowego podejścia do dyscypliny.
BTW. Kursów na instruktorów boksu na AWF też już nie prowadzą.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości