Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bracia Kliczko - kilka ciekawostek
31-03-2012, 08:59 AM
Post: #1
Bracia Kliczko - kilka ciekawostek
Z ukraińskiej wersji Wikipedii oraz kilku innych ukraińskich i rosyjskich źródeł zaczerpnąłem garść informacji dotyczących braci Kliczko, które nie są znane szerokiemu ogółowi kibiców boksu, a zapewne zainteresują użytkowników forum.

1. Ukraińskie brzmienie imion i nazwisk znakomitych bokserów to Witalij i Wołodymyr Kłyczko. Kłyczkowie to stary kozacki ród z Kijowszczyzny. A więc do braci dosłownie pasują słowa refrenu ukraińskiego hymnu "I pokażem, szczo my bratja kozaćkogo rodu".

2. Pseudonimy ringowe braci to po ukraińsku "Doktor Zaliznyj Kułak" i "Doktor Stalewyj Mołot".

3. Babcia ze strony ojca Tamara z domu Etinzon była pochodzenia żydowskiego. Cała jej rodzina zginęła z rąk hitlerowców. Ją samą mąż Rodion Kłyczko przechował cały okres niemieckiej okupacji w piwnicy.

4. Niedawno zmarły ojciec braci Władimir Rodionowicz Kliczko był zawodowym wojskowym, który w ZSRR dosłużył się stopnia pułkownika, a już za niepodległej Ukrainy - generała. Był attache wojskowym Ukrainy w Niemczech i w siedzibie NATO.

5. W związku ze służbą wojskową ojca rodzina Kliczków często zmieniała miejsce zamieszkania. Dlatego Witalij urodził się w Kirgistanie, a Władimir w Kazachstanie. Przez kilka lat rodzina Kliczków mieszkała na terenie Czechosłowacji.

6. Kliczkowie mają jeszcze trzeciego brata o imieniu Gennadij. Nie udało mi się jednak odnaleźć żadnych informacji na jego temat.

7. Witalij Kliczko jako bokser nigdy nie był znokautowany, ani liczony po ciosie. Jako kickbokser przegrał jeden raz przez nokaut po ciosie nogą otrzymanym od Anglika Pele Reida.

8. W 1996 roku bracia otrzymali propozycję zmiany obywatelstwa na niemieckie i występowania pod zmienionymi nazwiskami jako Willy Klitschmann (Witalij) i Walter Klitschmann (Władimir). Propozycja nie została przez nich przyjęta.

9. Bracia Kliczko władają językami: rosyjskim (pierwszy język wyniesiony z domu rodzinnego, co świadczy o zrusyfikowaniu rodziny), ukraińskim (nauczony w późniejszym czasie), niemieckim i angielskim. Oprócz tego Witalij deklaruje znajomość języka polskiego.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Bracia Kliczko - kilka ciekawostek - Hugo - 31-03-2012 08:59 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości