Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nokdaun nokdaunowi nie równy
24-07-2016, 10:25 PM
Post: #1
Nokdaun nokdaunowi nie równy
Do poruszenia tego tematu skłoniła mnie oczywiście 5 runda wczorajszej walki Crawford - Postoł i mające w niej miejsce dwa nokdauny, które kosztowały utratę 2 punktów przez ukraińskiego boksera. Czy słusznym jest, żeby jednosekundowe podparcie się o matę ręką lub kolanem traktować tak samo, jak sytuację w której nieprzytomny bokser pada po ciosie jak kłoda i przez kilka sekund nie daje znaków życia lub wykonuje jakieś niezborne, niekontrolowane ruchy?

Moim zdaniem ten przepis nie jest słuszny. Jest bowiem wiele dyscyplin sportu, w których wyraźnie rozgranicza się pojęcie podpórki i upadku. Tak jest np. w skokach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym, gimnastyce i sądzę, że w boksie te rzeczy też powinny być odmiennie traktowane. Czym innym jest bowiem upadek w wyniku utraty przytomności, a czym innym krótkotrwała utrata równowagi skutkująca podpórką. Jeżeli za podpórkę odejmuje się punkt, to za "poważny" nokdaun powinno się odejmować 2 punkty. Natomiast na równi z podpórkami traktowałbym celowe przyklęknięcia (najczęściej z bólu), gdzie również nie mamy do czynienia z utratą przytomności.

Przy okazji pozwolę sobie zasygnalizować także nieco pokrewny problem. Wiele razy oglądałem na ringu sytuacje (chociaż na szybko nie jestem w stanie podać konkretnego przykładu), w których bokser cwaniaczek będąc w sytuacji zagrożenia, dla zyskania na czasie umyślnie przewracał się na matę bez ciosu, symulując potknięcie lub poślizgnięcie. Na ogół uchodziło to symulantom bezkarnie, a nieraz doprowadzało do wypaczenia przebiegu walki i końcowego wyniku. Myślę, że należałoby wprowadzić limit upadków bez ciosu (1 lub 2) na jednego boksera w jednej walce, a każdy następny taki przypadek karać ostrzeżeniem. Podobnie powinno być potraktowane wypluwanie ochraniaczy, w której to kwestii na dziś panuje daleko idąca uznaniowość sędziów ringowych.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Nokdaun nokdaunowi nie równy - Hugo - 24-07-2016 10:25 PM
RE: Nokdaun nokdaunowi nie równy - Wit - 25-07-2016, 08:21 AM
RE: Nokdaun nokdaunowi nie równy - RSC-2 - 26-07-2016, 02:38 PM
RE: Nokdaun nokdaunowi nie równy - Hugo - 27-07-2016, 06:16 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości