Forum - BOKSER.ORG
Mity o bieganiu - Wersja do druku

+- Forum - BOKSER.ORG (http://forum.bokser.org)
+-- Dział: O BOKSIE SŁÓW KILKA (/forum-5.html)
+--- Dział: Trening bokserski (/forum-18.html)
+--- Wątek: Mity o bieganiu (/thread-397.html)

Strony: 1 2 3


Mity o bieganiu - Deter - 05-05-2012 02:37 PM

Postanowiłem napisać kilka słów o bieganiu. Wiele osób trenuje boks, a bieganie jest jednym z elementów treningu, więc warto byłoby poruszyć temat mitów, którymi bardzo wielu się karmi - zwłaszcza, że w środowisku internetowym często są one obecne.

- wolne bieganie powoduje, że spalamy więcej tłuszczu
- spalamy tłuszcz po 30 minutach biegania
- od szybkiego biegania spalamy mięśnie
- pieczenie nóg ma coś wspólnego z kwasem mlekowym
- najwięcej tlenu pochłaniamy przy wolnym bieganiu, przy "aerobach".

Myślę, że są to najpopularniejsze mity, które niestety sieją zamęt w głowach biegających rekreacyjnie, lub jako uzupełnienie innej dyscypliny.
Zapraszam do dyskusji, w razie wątpliwości każdy problem tak dokładnie i przejrzyście, by wszystko było jasne.


RE: Mity o bieganiu - Jerome - 05-05-2012 04:14 PM

Pieczenie nóg może być po prostu zakwasem. Wtedy kwas mlekowy ma gigantyczny udział ;]


RE: Mity o bieganiu - Deter - 05-05-2012 04:46 PM

(05-05-2012 04:14 PM)Jerome napisał(a):  Pieczenie nóg może być po prostu zakwasem. Wtedy kwas mlekowy ma gigantyczny udział ;]

Kwas mlekowy nie ma nic wspólnego z bólem. Ani podczas wysiłku, ani po wysiłku. Jest to właśnie jeden z mitów, który niestety mocno się utrwalił.


RE: Mity o bieganiu - Jerome - 05-05-2012 05:08 PM

Chodzi mi o to, że ludzie często interpretują zakwasy jako ból/pieczenie.


RE: Mity o bieganiu - Deter - 06-05-2012 12:32 AM

(05-05-2012 05:08 PM)Jerome napisał(a):  Chodzi mi o to, że ludzie często interpretują zakwasy jako ból/pieczenie.

W ogóle nie ma czegoś takiego, jak zakwasy Smile
Podczas biegu możemy mieć różne stężenie kwasu mlekowego, w zależności od intensywności i czasu trwania wysiłku. Ból nóg podczas, albo po wysiłku, to zupełnie inna bajka Smile


RE: Mity o bieganiu - Jerome - 06-05-2012 06:36 AM

Nadmiar kwasu mlekowego powoduje "dziwne" uczucie podczas poruszania mięśniami. Mi chodzi o to, że często ludzie mi mówią, że ich coś boli bo np. biegali a tak na prawdę mają właśnie owy nadmiar kwasu mlekowego potocznie nazywany zakwasami.


RE: Mity o bieganiu - Deter - 06-05-2012 01:39 PM

Jerome
Nadmiar kwasu mlekowego nie powoduje nie tylko dziwnego, ale w ogóle - żadnego uczucia podczas poruszania mięśniami. Kwas mlekowy w żaden sposób nie pobudza receptorów bólowych. Nadal piszesz o tym, że przyczyną bólu jest nadmiar kwasu mlekowego.
Po po 3-4 godzinach biegania nogi bolą... a kwas mlekowy jest na poziomie spoczynkowym. Amator kończy maraton i ból nóg jest ogromny, a mleczan albo jest spoczynkowy, ale nieznacznie podwyższony.
Stężenie kwasu mlekowego (pomijając to, że tego w żaden sposób nie czuć), po kilku, kilkunastu minutach wraca do poziomu spoczynkowego nawet po najbardziej intensywnym wysiłku.

Skąd więc pomysł, że "mają właśnie owy nadmiar kwasu mlekowego"?


RE: Mity o bieganiu - AdamekFightPL - 06-05-2012 01:56 PM

Jak tak czytam te komentarze, to aż bym się mleka napił...


RE: Mity o bieganiu - BESTIA - 06-05-2012 01:58 PM

Deter
Jaki trening polecasz jakie tempo,interwały,czas biegam w śro,pią,niedz


RE: Mity o bieganiu - Deter - 06-05-2012 02:56 PM

Bestia
Albo biegamy dla dużej zabawy, zdrowia fizycznego i psychicznego - wtedy całą złożoność biegania można sobie w dużym stopniu uprościć, albo konkretyzujemy swoje cele.

Każdy trening uzależniony jest od wielu rzeczy. Od wieku, stażu treningowego, aktualnej formy, Twoich predyspozycji. Od celu - czyli od tego, co chcesz wytrenować i na kiedy. Tak naprawdę, to bez kilkumiesięcznej, a nawet wieloletniej znajomości zawodnika - nikt Ci nie powie, że masz biegać w tempie takim, a nie innym; że ma to być 5x500/300 po 2`, a nie 3x600` po 3:20.
Dlatego przy amatorskim bieganiu o wiele większy nacisk trzeba kłaść na ogólne założenia, ogólne zasady. Zawsze trzeba sobie zadać pytanie - "po co"? Czyli jakie zmiany w organizmie trening ma wywołać w długotrwałej perspektywie.

Kiedy się nie zna zawodnika, to można tylko wróżyć z fusów - to jednak może tylko zaszkodzić Smile