Forum - BOKSER.ORG
Najlepsi bokserzy Afryki Zachodniej - Wersja do druku

+- Forum - BOKSER.ORG (http://forum.bokser.org)
+-- Dział: O BOKSIE SŁÓW KILKA (/forum-5.html)
+--- Dział: Bokserzy (/forum-14.html)
+--- Wątek: Najlepsi bokserzy Afryki Zachodniej (/thread-2857.html)



Najlepsi bokserzy Afryki Zachodniej - Hugo - 24-03-2016 05:54 AM

Mieszkańcy zachodniej części Afryki posiadają naturalne predyspozycje do uprawiania boksu. Pomimo tego boks, za wyjątkiem Ghany i Nigerii, nie jest popularny w tym regionie. Ghana jest największym regionalnym ośrodkiem boksu zawodowego, a na ringu w Akrze od lat regularnie odbywają się gale. Niektórym pięściarzom Ghany wystarcza status miejscowej gwiazdy, jednak inni, podobnie jak najlepsi Nigeryjczycy, trafiają na ringi USA lub Wielkiej Brytanii. W innych krajach regionu trafiają się jedynie pojedynczy utalentowani pięściarze.

Duke Micah (kogucia, Ghana)
Micah reprezentował swój kraj na olimpiadzie w Londynie 2012 ( w wadze muszej 52 kg). Jako profesjonał na ringu w Akrze w ciągu 3,5 roku doszedł do wspaniałego rekordu 14(14) – 0. uchodzi za wielki talent.

Joseph Agbeko (super kogucia, Ghana)
35-letni Agbeko to żywa legenda boksu Ghany. Po stoczeniu około 20 walk w zachodniej Afryce, pokazał się na ringach Wielkiej Brytanii i Niemiec, a potem wyjechał do USA. Przez szereg lat był mistrzem świata IBF w koguciej. Porażki z Abnerem Maresem i Guillermo Rigondeaux przyhamowały jego karierę, która chyba weszła w fazę schyłkową.

Alexis Boureima Kabore (super kogucia, Burkina Faso)
Kabore zadebiutował w 2004 na ringu w Togo i przegrał pierwsza walkę przez nokaut. Kolejnych 25 stoczonych prawie bez wyjątku we własnym kraju było zwycięskich. Niektórzy z pokonanych rywali, jak Nick Otieno, Fatiou Fassinou i Silvester Lopez reprezentowali niezły poziom.

Richard Commey (lekka, Ghana)
O tym bokserze robi się coraz głośniej. Na jego wspaniały bilans 23(21) – 0 składają się zwycięstwa odniesione w Ghanie, ale także pojedynki na ringach Wielkiej Brytanii, Danii, USA, RPA i Niemiec nad klasowymi rywalami. Aktualnie Commey jest bokserem Sauerlanda.

Emmanuel Tagoe (lekka, Ghana)
Tagoe jest rówieśnikiem Commeya i boksuje w tej samej kategorii. Pierwszą zawodowa walkę przegrał przez nokaut, ale potem już tylko wygrywał. Prawie zawsze a Akrze, ale z przeciwnikami z wielu kontynentów.

Maxwell Awuku (lekka, Ghana)
Awuku to rutynowany pięściarz, który boksuje od 2002 roku. Wygrał 42 razy, a przegrał jedynie 3, w tym z Liamem Walshem w Londynie i z Daudem Yordanem w Surabai. W obu tych pojedynkach pozostawił po sobie dobre wrażenie.

Rafael Mensah (lekka, Ghana)
Mensah boksuje od 2010, a jego aktualny rekord to 26(20) – 0. Nie walczył dotąd poza Ghaną.

Wale Omotoso (półśrednia, Nigeria)
Omotoso wychował się jako sierota w środowisku młodocianych bandziorów. Dzięki sukcesom na ringach amatorskich udało mu się wyjechać do Australii i walczyć w barwach tego kraju. Ostatnio powrócił jednak do reprezentowania Nigerii. Jako zawodowiec Omotoso walczył w Australii i USA. Przegrał jedynie z Jessie Vargasem w 2013 (problematycznie) i Sammym Vasquezem w 2015.Wygrał natomiast 26 walk, z czego 21 przed czasem.

Braimah Kamoko (cruiser, Ghana)
Kamoko noszący przydomek Bukom Banku to największa gwiazda i absolutny król ringu w Akrze, poza którym nigdy nie walczył i raczej tego nie zamierza. Jest niezwykle popularny w swoim kraju. Jego bilans to 28(21) - 0, a najtrudniejszym z jego dotychczasowych rywali był Vikapita Meroro.

Olanrewaju Durudola (cruiser, Nigeria)
Durudola reprezentował swój kraj na olimpiadzie w Pekinie 2008, ale przegrał tam już pierwszą walkę. Jako zawodowiec zadebiutował w 2011. Boksował głównie w USA, ale długo pozostawał w cieniu uchodzącego za bardziej utalentowanego swojego rodaka Lateefa Kayode. Przegrał tylko 2 walki (z Ahrorem Muralimowem i Thabiso Mchunu), wygrał natomiast 22, z czego 20 przed czasem, z czego 16 przed upływem 2 rund. W listopadzie 2015 znokautował w Kazaniu Dmitrija Kudriaszowa.

Carlos Takam (ciężka, Kamerun)
Takam reprezentował Kamerun na olimpiadzie w Atenach 2004, lecz odpadł w swojej pierwszej walce. Jako zawodowiec walczy od 2005 głównie na ringach francuskich. Wygrał przed czasem z Fransem Bothą i Michaelem Grantem, a na punkty z Tonym Thompsonem, zdobywając przy okazji pas WBC Silver. Tytuł stracił, przegrywając w 10 rundzie przez nokaut z Aleksandrem Powietkinem w Moskwie.


RE: Najlepsi bokserzy Afryki Zachodniej - saliman1 - 24-03-2016 08:15 AM

Ciekawi mnie pięściarz Larry Ekundayo. Pamiętam, że kilka lat temu wygrał Prizefightera, choć przed turniejem miał na koncie tylko 2 zawodowe walki. Obecnie jest niepokonany, ale jego kariera rozwija się w marnym tempie.


RE: Najlepsi bokserzy Afryki Zachodniej - Hugo - 24-03-2016 11:13 AM

Pominąłem tego boksera, gdyż na pierwszy rzut oka wydał mi się mało perspektywiczny. Po przyjrzeniu się uważam, że należy mu się wzmianka.

Larry Ekundayo (półśrednia, Nigeria)
Ekundayo rozpoczął uprawianie boksu w wieku 12 lat i ma za sobą umiarkowanie udaną karierę amatorską. Na zawodowstwo przeszedł dopiero w wieku 30 lat i początkowo boksował w super półśredniej. Jest niepokonany w 11 walkach, a jego największym sukcesem było chyba pokonanie Howarda Cospolite w 2013. Ekundayo boksuje bardziej technicznie, niż siłowo.


RE: Najlepsi bokserzy Afryki Zachodniej - Hugo - 22-04-2017 02:35 PM

Aktualna sytuacja:
Waga kogucia: Duke Micah (Ghana) doszedł już do bilansu 20(18) - 0. Wygrał parę walk międzynarodowych ze średniakami.
Waga super kogucia: Alexis Boureima Kabore (Burkina Faso) oblał poważny egzamin, przegrywając zdecydowanie z Reyem Vargasem w Meksyku
Waga super kogucia: Nową wielką gwiazdą ringu w Akrze stał się 22-letni Isaac Dogboe (Ghana), który reprezentował swój kraj na na olimpiadzie w Londynie (mając niespełna 18 lat). Dogboe pokonał niedawno w Nowej Zelandii przed czasem solidnego Juliana Evaristo Aristle z Argentyny. Przez Boxrec sklasyfikowany na 17 miejscu (chyba trochę na wyrost).
Waga super kogucia: 37-letni Joseph Agbeko (Ghana) boksuje bardzo rzadko.
Waga piórkowa: Dobrze zapowiada się Felix Williams (Ghana). Jego bilans to 24(17) - 1(0). Nie walczył jeszcze poza Ghaną.
Waga super piórkowa: Maxwell Awuku (Ghana) zszedł wagę niżej. Boksuje rzadko.
Waga lekka: Richard Commey (Ghana) minimalnie przegrał pojedynki z Robertem Easterem Juniorem (o pas IBF) i Denisem Szafikowem, pokonał natomiast Hediego Slimaniego. Na pewno stać go na kolejnego title shota.
Waga lekka: Emmanuel Tagoe (Ghana) po zwycięstwie nad Mzonke Faną został mistrzem IBO. Na 20 miejscu w rankingu Boxreca.
Waga lekka: Rafael Mensah (Ghana) ma już bilans 29(22) - 0, ale poza ojczyzną nie występował.
Waga półśrednia: Larry Ekundayo (Nigeria) nadal boksuje w Wielkiej Brytanii, ale bardzo rzadko
Waga półśrednia: Wale Omotoso (Nigeria) przegrał na punkty z Jamalem Jamesem (USA) i obsunął się w rankingach
Waga super średnia: Isaac Ekpo (Nigeria) wykorzystywany jest przez Niemców w charakterze łatwego rywala dla niemieckich mistrzów świata. Przegrał walki o tytuły mistrzowskie z Robertem Stieglitzem w 2013 i Tyronem Zeuge w 2017. Poza tym w Afryce wszystko wygrywa.
Waga półciężka: Patrick Mendy (Gambia) to jeden z najbardziej cenionych w Eurpie journeymanów. Przegrał wiele razy (w kilku przypadkach niesłusznie), ale tylko raz przed czasem z Callumem Smithem.
Waga cruiser: Braimah Kamoko (Ghana) nie pojawił się w ringu od 2015, ale podobno ma wrócić w sierpniu 2017. Oczywiście w Akrze.
Waga cruiser: Olanrewaju Durodola (Nigeria) poległ z Mairisem Briedisem w Rydze, ale potem wygrał 3 walki. W maju czeka go walka rewanżowa z Dmitrijem Kudriaszowem w Rostowie o WBC Silver.
Waga ciężka: Carlos Takam (Kamerun) minimalnie przegrał z Josephem Parkerem w Nowej Zelandii, a potem o mało nie zabił Marcina Rekowskiego w Macao.
Waga ciężka: 37-letni Fred Kassi (Kamerun) to ceniony journeyman na ringach USA.
Waga ciężka: Romarick Ngoula (Kamerun) też boksuje w USA, ale obija bumów i doszedł do bilansu 10(9) - 0.
Waga ciężka: Onoriode Ehwarieme (Nigeria) też obija bumów. Kiedyś w Afryce, a ostatnio w Argentynie. Jego bilans to 14(13) - 0.


RE: Najlepsi bokserzy Afryki Zachodniej - Hugo - 07-07-2017 09:15 PM

30 lipca br na gali w Bakersfield w Kalifornii zadebiutuje jako profesjonał Efe Ajagba, reprezentant Nigerii w wadze superciężkiej na olimpiadzie w Rio de Janeiro 2016. W Rio Ajagba bardzo mi się podobał szczególnie w walce eliminacyjnej z Nigelem Paulem https://www.youtube.com/watch?v=yJy5qd54RZI
W ćwierćfinale uległ na punkty rutynowanemu i olbrzymiemu Iwanowi Dyczce, któremu w balonach na rękach trudno było dobrać się do skóry i zrobić krzywdę. Na zawodowstwie Ajagba powinien mieć łatwiej. Jego warunki fizyczne (191 cm wzrostu) może nie powalają w dzisiejszej HW, ale Nigeryjczyk jest atletycznie zbudowany i bardzo mocno potrafi uderzyć. Sądzę, że zrobi większa karierę niż wykreowany przez nieuczciwych sędziów mistrz olimpijski Tony Yoka. Bakersfield powinno być dla Ajagby miejscem szczęśliwym, bowiem jego zawód wyuczony i do niedawna praktykowany to piekarz. Rywalem 23-letniego Afrykanina będzie dość anonimowy Tyrell Herndon z bilansem 6(2) - 1(1).


RE: Najlepsi bokserzy Afryki Zachodniej - Hugo - 29-08-2017 09:14 PM

Umknął mi gdzieś ten debiut Efe Ajagby i dopiero dzisiaj sobie o nim przypomniałem, oglądając MŚ w amatorskim boksie. Tak boksuje najlepszy bokser wśród piekarzy i najlepszy piekarz wśród bokserów: https://www.youtube.com/watch?v=fyI7Tx3ohSE