Forum - BOKSER.ORG
Najlepsi bokserzy Afryki Północnej, Wschodniej i Centralnej - Wersja do druku

+- Forum - BOKSER.ORG (http://forum.bokser.org)
+-- Dział: O BOKSIE SŁÓW KILKA (/forum-5.html)
+--- Dział: Bokserzy (/forum-14.html)
+--- Wątek: Najlepsi bokserzy Afryki Północnej, Wschodniej i Centralnej (/thread-2856.html)Najlepsi bokserzy Afryki Północnej, Wschodniej i Centralnej - Hugo - 23-03-2016 09:51 AM

Z krajów Afryki Północnej w przeszłości wywodziło się sporo dobrych bokserów, którzy walczyli w barwach państw europejskich. Ta sytuacja niewiele się zmieniła, bowiem nadal utalentowani pięściarze z krajów arabskich zasilają ringi Francji, Belgii, Szwajcarii, Niemiec itd. Jako reprezentanci własnych krajów mają bowiem niewielkie szanse przebicia. W Afryce Wschodniej boks stracił na popularności. Kiedyś najbardziej rozwijał się w Kenii i Ugandzie, a obecnie jego centrum w tym rejonie stała się Tanzania, gdzie nawet odbywają się gale boksu zawodowego. Najlepsi Tanzańczycy trafiają do Europy, a ostatnio najczęściej pojawiają się na ringach Rosji. W Afryce Centralnej boks największą popularnością cieszy się w Demokratycznej Republice Kongo, co być może jest późnym pokłosiem „Rumble in the jungle” Alego i Foremana. W tym kraju trafiają się duże talenty bokserskie, którym łatwiej zrobić karierę w barwach któregoś z państw europejskich. Ci reprezentujący Kongo najczęściej występują na ringach RPA. Poniżej lista interesujących pięściarzy z w/w regionów Afryki boksujących we własnych barwach państwowych.

Hedi Slimani (lekka, Tunezja)
Slimani boksuje głównie w Belgii. We wczesnym etapie kariery poniósł 2 porażki na punkty, ale od 2012 jest niepokonany. Nie wyszedł jednak poza etap walk ze średniakami, journeymanami i weteranami.

Sharif Bogere (lekka, Uganda)
Bogere dorastał wśród slumsów Kampali, ale jako 20-latkowi udało mu się dostać do USA, gdzie rozpoczął karierę bokserską. Walczy w sposób agresywny i efektowny. Wygrał 27 walk, a przegrał tylko jeden pojedynek o pas WBA z Richarem Abrilem w 2013. Obecnie jest pięściarzem teamu Mayweathera.

Meshack Mwankemwa (półśrednia, Tanzania)
Mwankemwa ma 19 lat i uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych bokserów Tanzanii. Na razie boksował jedynie na rodzimym ringu. Dysponuje silnym ciosem i być może wkrótce dostanie szansę pokazania się na ringach Rosji.

Paul Kamanga (półśrednia, DR Kongo)
22-letni Kamanga to chyba jeden z większych bokserskich talentów Afryki jako całego kontynentu. Od 2012 boksuje w RPA i jest niepokonany. Zwyciężył kilku dobrej klasy przeciwników, w tym Romana Bielajewa w marcu 2016.

Abdallah Paziwapazi (super średnia, Tanzania)
22-letni Paziwapazi boksuje w rodzimej Tanzanii, ale wystąpił już także we Włoszech i w Chinach. Paziwapazi ma w bilansie 3 porażki, ale wszystkie z nich były problematyczne. Dysponuje silnym ciosem i 7 z 8 ostatnich walk rozstrzygnął przed czasem.

Ahmed Elbiali (półciężka, Egipt)
Elbiali boksuje w USA i dał się poznać jako król nokautu. Jego aktualny bilans to 14(11)-0. Ma w dorobku wygrane z przyzwoitej klasy rywalami. W parze z siłą ciosu Elbialego nie idzie jednak technika.

Ilunga Makabu (cruiser, DR Kongo)
Makabu rozpoczął karierę bokserską w RPA w 2008, przy czym w pierwszej walce poniósł jedyna dotychczas porażkę. W 2013 pokonał w Monte Carlo Dmytro Kuczera i zdobył pas WBC Silver, który następnie obronił, nokautując Erica Fieldsa. W 2015 stoczył dramatyczna walkę z Thabiso Mchunu i znokautował go w 11 rundzie. Makabu od lat zalicza się do ścisłej czołówki swej kategorii i niebawem dostanie szansę zdobycia tytułu WBC w pojedynku z Tonym Bellewem.


RE: Najlepsi bokserzy Afryki Północnej, Wschodniej i Centralnej - Hugo - 22-04-2017 09:57 AM

Aktualna sytuacja:
Waga słomkowa: Pojawił się ciekawy małolat John Chuwa (Tanzania)
Waga lekka: Hedi Slimani (Tunezja) przegrał na punkty z Richardem Commeyem, ale pokazał się z niezłej strony.
Waga lekka: Sharif Bogere (Uganda) od dawna nie boksował z klasowym rywalem.
Waga półśrednia: Paul Kamanga (DR Kongo) przegrał na punkty z Asłanbekiem Kozajewem na ringu w Krasnodarze.
Waga półśrednia: Meshack Mwankemwa (Tanzania) dobrze radzi sobie w Afryce, ale jego wyprawa do Rosji zakończyła się porażką we Władykawkazie z Georgim Czełochsajewem w fatalnym stylu.
Waga super średnia: Patrick Mukala (DR Kongo) boksuje w RPA i na razie zmiata przeciwników z ringu.
Waga półciężka: Ahmed Elbiali (Egipt) pokonał już w 1 rudzie Jacksona Juniora. Może w końcu doczeka się na ringu USA poważnego rywala.
Waga półciężka: Abdallah Paziwapazi (Tanzania) jest dobry na Afrykę. W Europie przegrał dwa razy, w tym z Umarem Sałamowem już w 1 rundzie.
Waga półciężka: Bardzo silny fizycznie Rachid Jkitou (Maroko) zamienił ring francuski na rodzimy i gromi bumów i journeymanów. Nadal jest niepokonany, a jego bilans to 25(18) - 0.
Waga cruiser: Ilunga Makabu (DR Kongo) poległ w Liverpoolu z rąk Tony'ego Bellew w pojedynku o pas WBC. Od blisko roku nieaktywny, ale chyba jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.
Waga ciężka: Obdarzony świetnymi warunkami fizycznymi brat Ilungi Makabu Martin Bakole Ilunga (DR Kongo) przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie pokonał 2 słabych journeymanów (w tym Łukasza Rusiewicza). Bakole boksuje w anemiczny sposób, chociaż chyba ma mocny cios. Nieco przypomina Mariusza Wacha.
Waga ciężka: W Holandii pojawił się mierzący 198 cm Willy Kyakonye (Kenia) i w debiucie na zawodowym ringu znokautował w 1 rundzie dwumetrowego Gino da Fonsecę.