Forum - BOKSER.ORG
Terminologia bokserska - Wersja do druku

+- Forum - BOKSER.ORG (http://forum.bokser.org)
+-- Dział: O BOKSIE SŁÓW KILKA (/forum-5.html)
+--- Dział: Historia boksu (/forum-16.html)
+--- Wątek: Terminologia bokserska (/thread-2095.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Terminologia bokserska - Martin - 18-11-2015 10:42 AM

Już dość stary, ale ciekawy filmik odnośnie zabezpieczania dłoni.






RE: Terminologia bokserska - Hugo - 21-11-2015 06:14 PM

Myślę, że ten wątek to właściwe miejsce na zamieszczenie posta odnośnie tzw. bolo punches.

Bolo punch to nietypowe, rzadko stosowane w boksie uderzenie, które obrosło pewnymi legendami. Do boksu wprowadzili je w latach 20. XX wieku filipińscy pięściarze, od których zapożyczyli je inni. Ciosy bolo miało w swoim repertuarze kilku bardzo znanych, wybitnych bokserów. Przede wszystkim Ray Sugar Leonard, a także Joe Calzaghe i Roy Jones Jr. Współcześnie w tego typu uderzeniach specjalizują się nadal przede wszystkim Filipińczycy.

Nazwa „bolo” pochodzi od filipińskiej maczety, ponieważ taki cios podobno przypomina ruch ręki przy ścinaniu roślin podczas przebijania się przez dżunglę. Bolo punch jest czymś pośrednim pomiędzy sierpowym (hook) i hakiem (uppercut) i wyprowadzany jest z godziny 5 (ręka prawa) lub 7 (ręka lewa). Bardziej istotne jest to, że jest to cios poprzedzony zwodem. Bokser symuluje przygotowania do zadania ciosu ręką dalszą, podczas gdy w rzeczywistości wyprowadza mocną petardę ręką bliższą. Jak z tego wynika, szczególnie groźne mogą być więc ciosy bolo w wykonaniu fałszywych mańkutów.

Tyle teoria, do której mógłbym jeszcze dołożyć przeczytane wiadomości, że ciosów bolo często używa Nonito Donaire, a ma je także w swoim repertuarze Manny Pacquiao. W praktyce jednak, oglądając na żywo pojedynki tych pięściarzy, nigdy nie udało mi się wychwycić i zidentyfikować takiego właśnie ciosu. Zajarzyłem dopiero wczoraj, przeglądając walki Driana Francisco, który dzisiaj w Las Vegas ma boksować przeciwko Guillermo Rigondeaux. W jednej, prezentowanej poniżej rundzie wychwyciłem dwa charakterystyczne „Bolki” w wykonaniu Driana, które dotarły celu. Chodzi o ciosy wyprowadzone 1:48 i 0:54 przed końcem rundy (nie filmiku). Jest jeszcze trzeci „Bolek”, ale niecelny.

https://www.youtube.com/watch?v=jelSAhi8K_M

Do tego jeszcze nokautujący bolo punch podawany przez Wikipedię (czyli tzw. podręcznikowy) wyprowadzony przez Ike'a Ibeabuchiego w pojedynku z Chrisem Byrdem. Chodzi oczywiście o przedostatnie uderzenie lewą ręką, a nie o dobijający rywala prawy sierpowy.

https://www.youtube.com/watch?v=X7AZTLHFx7o


www.bokserzy.cba.pl


RE: Terminologia bokserska - Wilczekstepowy - 21-11-2015 07:09 PM

Trzeba mieć naprawdę dobrze wyrobione bokserskie oko, aby takie ciosy dostrzegać i odróżniać podczas walki. Najbardziej czytelny był ten pierwszy cios Driana Francisco a najmniej ten wyprowadzony przez Ike.


RE: Terminologia bokserska - Gogolius - 22-11-2015 05:46 AM

Kurde, ja zawsze myślałem że ten cios który pokazuje Hugo na filmikach to "smash", którym Tysona chciał zaskoczyć Ruddock (i który w ogóle chwalił się że go wymyślił, ale z tego co kojarzę to stosowali to uderzenie już bokserzy w latach 20-tych).
I zawsze myślałem że bolo-punch to krótki, lewy sierpiowy Donaire Big Grin


RE: Terminologia bokserska - Wilczekstepowy - 23-11-2015 06:31 PM

Co to jest za kategoria wagowa "super lightweight"? Do takiej boxrec sklasyfikował Piątkowską. Czy jest to junior lekka? Ale widzę, że ta jest zapisywana jako Superfeatherweight.


RE: Terminologia bokserska - TomaszX - 23-11-2015 06:34 PM

Super lekka


RE: Terminologia bokserska - Wilczekstepowy - 23-11-2015 06:37 PM

Dzięki TomaszX za szybkie wyjaśnienie. Smile


RE: Terminologia bokserska - Gogolius - 23-11-2015 08:14 PM

Ja tam wolę nazwę junior półśrednia Tongue


RE: Terminologia bokserska - Wietnam - 23-11-2015 09:43 PM

wszystkie kategorie gdzie mamy napisane przed wagą nazwę Junior czy super, to wiadomo o co chodzi Wink
jak mamy super i middleweight to wiadomo że to jest Super średnia , z której spierdolił Ward byle GGG do niej nie przeszedł Wink

Takie wyjaśnienie Big Grin


RE: Terminologia bokserska - Wilczekstepowy - 25-12-2015 03:53 PM

Jak się nazywa ta "gruszka" na której ćwiczy Szpilka od 1 minuty?





I jak rozumiem jest to ćwiczenie, które ma pomóc podczas walki namierzyć balansującego przeciwnika?