Forum - BOKSER.ORG
Terminologia bokserska - Wersja do druku

+- Forum - BOKSER.ORG (http://forum.bokser.org)
+-- Dział: O BOKSIE SŁÓW KILKA (/forum-5.html)
+--- Dział: Historia boksu (/forum-16.html)
+--- Wątek: Terminologia bokserska (/thread-2095.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Terminologia bokserska - Gogolius - 20-09-2016 11:55 AM

W sumie na WBC to sie narzekało za czasów Suleimana Seniora. Nie jest to federacja idealna, ale na pewno wygląda lepiej niż 4-5 lat temu.
A punktacja podawana co 4 rundy to jedna z najlepszych rzeczy w boksie.


RE: Terminologia bokserska - saliman1 - 21-09-2016 07:20 AM

(20-09-2016 11:55 AM)Gogolius napisał(a):  A punktacja podawana co 4 rundy to jedna z najlepszych rzeczy w boksie.

W Ameryce z tego co czytam bardzo nie lubili tego przepisu (opinie, że wypaczył wynik Alvarez-Trout) i od czasu tej walki, nawet w pojedynkach WBC nigdy tam tego nie stosowano. Lederman w swoim AMA na reddicie uznał otwartą punktację, ze jedną z najgorszych rzeczy w boksie Wink


RE: Terminologia bokserska - Gogolius - 21-09-2016 08:01 AM

No jeśli punktacja odbiega od rzeczywistości jak w walce Alvarez - Trout, to jest ona deprymująca i szkodliwa.
Ale to już wina sędziów punktowych z tej walki, a nie samego systemu informowania o wyniku Smile


RE: Terminologia bokserska - Wilczekstepowy - 11-10-2016 05:58 PM

Mistrz w zawieszeniu - czy ta - nazwijmy to pozycja - jest unormowana i określona prawnie przez federacje? Czy też jest to takie federacyjne "widzimisię"?

Chodzi mi o to, czy mistrz w zawieszeniu po powrocie od razu musi walczyć o pas czy też może sobie wziąć na przetarcie inną walkę ze słabszym rywalem?


RE: Terminologia bokserska - Gogolius - 11-10-2016 10:29 PM

W WBC jest tak, że mają emerytowanego championa - z powodu kontuzji oddaje pas, ale jest pierwszy w kolejce do walki. I na pewno mają to unormowane w statucie. Nie wiem czy trzeba od razu się bić czy może być przetarcie, pewnie mają coś w stylu "emerytowany czempion po wyleczeniu kontuzji NIEZWŁOCZNIE musi przystąpić do walki o pas". Pewnie skoro pozwalają komuś się leczyć i rezerwują mu miejsce w kolejce to dodatkowe dogadanie się z bokserem nie jest problemem.
Problem nie jest w tym co może champion emerytowany (bo może wszystko), ale kto nim zostaje.
Drozd dostał pozwolenie od WBC, Witalij Kliczko także dostał (jak się zaangażował w politykę ukraińską z której nie wrócił do boksu), ale już Wardowi zabrali pas bardzo szybko jak przestał regularnie walczyć.

WBO jest dość dobrze ułożone, jeżeli chodzi o Fury'ego to chyba będzie to wyglądało podobnie.


RE: Terminologia bokserska - Wilczekstepowy - 02-01-2017 04:22 PM

(02-01-2017 02:25 PM)Hugo napisał(a):  w czasach, gdy nie było jeszcze wagi cruiser.

Niby nie powinno mnie zaskakiwać, że czegoś wcześniej nie było ale mimo wszystko zaskoczyło, bo myślałem, że waga cruiser istnieje od bardzo dawno. Więc mam pytanie kiedy powstała kategoria cruiser? Najpierw na amatorstwie a później dopiero na zawodowstwie?


RE: Terminologia bokserska - Martin - 02-01-2017 04:59 PM

Cruiser powstała chyba w 1980 roku.


RE: Terminologia bokserska - Gogolius - 02-01-2017 08:03 PM

Podobnie młodą jest kategoria super średnia, która jest chyba jeszcze młodsza od cruiser: Roy Jones chyba przechodził ze średniej do półciężkiej i nie miał szans zdobyć pasa w super średniej (ale mogę się mylić).


RE: Terminologia bokserska - Joker - 02-01-2017 08:12 PM

A z Toneyem o co walczyli?


RE: Terminologia bokserska - Gogolius - 02-01-2017 08:24 PM

Ok, racja.
To może za czasów Hearnsa? końcówka lat 80tych? Na pewno ktoś tu zaraz mi potwierdzi, że super średnia jest relatywnie młodą kategorią.