Forum - BOKSER.ORG
Waga ciężka - POLSKA - Wersja do druku

+- Forum - BOKSER.ORG (http://forum.bokser.org)
+-- Dział: O BOKSIE SŁÓW KILKA (/forum-5.html)
+--- Dział: Boks na świecie (/forum-12.html)
+--- Wątek: Waga ciężka - POLSKA (/thread-1107.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33


RE: Waga ciężka - POLSKA - Wit - 29-05-2016 12:39 PM

Z Kownackim się nie cackają. Biorą mu naprawdę ciekawych rywali. Może nie są to jacyś prospekci, ale sam rekord robi swoje. Dosyć odważnie prowadzony. Smile


RE: Waga ciężka - POLSKA - Martin - 29-05-2016 07:59 PM

Ja na początku Kownackiego traktowałem trochę z przymrużeniem oka, ale jest ciekawie prowadzony może coś z niego będzie w przyszłości, choć do poziomu top30 HW pewnie nigdy nie dojdzie.


RE: Waga ciężka - POLSKA - Wit - 30-05-2016 09:31 PM

Trzymam Cię za słowo Martin. Wink Ja bym go tak nie skreślał.


RE: Waga ciężka - POLSKA - Wilczekstepowy - 31-05-2016 04:23 PM

Kownacki ma podwójne obywatelstwo czy tylko amerykańskie?


RE: Waga ciężka - POLSKA - Metzger - 31-05-2016 04:45 PM

(31-05-2016 04:23 PM)Wilczekstepowy napisał(a):  Kownacki ma podwójne obywatelstwo czy tylko amerykańskie?
Urodził się w Polsce, a na jego profilu w boxrecu widnieje amerykańska flaga, więc wychodzi na to, że obywatelstwo ma podwójne.


RE: Waga ciężka - POLSKA - Hugo - 31-05-2016 08:17 PM

Fakt urodzin w Polsce nie przesądza o polskim obywatelstwie. Generalnie kraje nadające nowe obywatelstwo wymagają zrzeczenia się poprzedniego. Wyjątki czynione są na ogół tylko dla ludzi znanych, sławnych lub bogatych, a Kownacki na pewno do nich się nie zaliczał, bo miał 7 lat jak znalazł się w USA. Podejrzewam, że tak jak w przypadku Pawła Wolaka rodzice zrzekli się polskiego obywatelstwa w jego imieniu. Z tym, że Wolak potem odzyskał polskie obywatelstwo, a w Boxrecu zaczęto go zaliczać do bokserów polskich. Podobnie, jak Michalczewski, który wcześniej zrzekł się polskiego obywatelstwa, żeby dostać niemieckie. Kownacki na razie chyba tego nie zrobił i sądzę, że w tej chwili ma tylko obywatelstwo USA.


RE: Waga ciężka - POLSKA - Metzger - 31-05-2016 09:57 PM

(31-05-2016 08:17 PM)Hugo napisał(a):  Generalnie kraje nadające nowe obywatelstwo wymagają zrzeczenia się poprzedniego.
O ile się nie mylę, to jest odwrotnie. Kraje zakazujące podwójnegoobywatelstwa sa w mniejszości.

(31-05-2016 08:17 PM)Hugo napisał(a):  Podejrzewam, że tak jak w przypadku Pawła Wolaka rodzice zrzekli się polskiego obywatelstwa w jego imieniu. Podobnie, jak Michalczewski, który wcześniej zrzekł się polskiego obywatelstwa, żeby dostać niemieckie.
Nawet nie wiedziałem, że coś takiego jest możliwe (zrzeczenie się obywatelstwa w imieniu dziecka). Jesteś pewien, że tak było w przypadku Wolaka i Michalczewskiego? Jakie jest źródło tej informacji?


RE: Waga ciężka - POLSKA - Wilczekstepowy - 31-05-2016 10:40 PM

Właśnie, ja też słyszałem o historii gościa, który musiał się zrzec obywatelstwa brytyjskiego aby dostać obywatelstwo amerykańskie. Z tym, że to działo się gdzieś w latach 80-90. Zaskoczyło mnie to, bo Wlk. Brytania wydaje się być tak bliskim krajem dla USA a tymczasem i dla nich były wtedy wysuwane takie żądania.

Co do Niemczech to chyba dopiero w zeszłym roku Niemcy zrobiły wyjątek dla Polaków i jeszcze dla kilku innych nacji, których obywatele nie muszą się zrzekać swojego obywatelstwa jeżeli będą ubiegali się o niemieckie.

Dlatego zaciekawiło mnie czy Kownacki ponownie starał się o obywatelstwo bo chyba musiał się go zrzec stając się dorosłym?


RE: Waga ciężka - POLSKA - Hugo - 01-06-2016 07:39 AM

@Metzger
Co innego formalny zakaz, a co innego praktyka. Ja mam wielu znajomych, którzy w latach 80. wyjechali do Niemiec/Austrii/USA/Kanady i poza jednym przypadkiem wszyscy musieli zrzec się polskiego obywatelstwa jeszcze na etapie ubiegania się o obywatelstwo nowego kraju (przez pewien okres funkcjonowali jako bezpaństwowcy). W przypadku dzieci decyzję musieli podjąć rodzice, bo bez tego dziecko nie dostałoby nowego obywatelstwa. Tak było z Wolakiem (gdzieś o tym czytałem) i zapewne z Kownackim. Michalczewski był dorosły, więc sam się zrzekł polskiego obywatelstwa, chcąc dostać niemieckie.

Taka jest światowa praktyka, jeżeli obywatel kraju biednego (dziadowskiego, politycznie niepoprawnego, nie demokratycznego) ubiega się o obywatelstwo kraju bogatego (szanowanego, mocarstwa itd itp). Ranga Polski zmieniła się na lepsze od lat 80. i w tej chwili zapewne Polaków traktują inaczej w podobnych przypadkach ( a już na pewno w EU). Zawsze były też wyjątki dla bogaczy, artystów, znanych sportowców. Bezproblemowo obywatelstwo USA bez zrzekania się polskiego załatwił np. Adamek, a wcześniej Gołota.

Wracając do Polaków, to w późniejszych latach wielu z tych, co się zrzekło, wystąpiło do polskiej ambasady w przywrócenie obywatelstwa i dostało je bez problemów (nowej ojczyzny najczęściej o tym w ogóle nie informując, bo po co). Z bokserów np. Michalczewski i Wolak, ale Kownacki i Bińkowski chyba nie.


RE: Waga ciężka - POLSKA - Metzger - 01-06-2016 04:00 PM

(01-06-2016 07:39 AM)Hugo napisał(a):  Ja mam wielu znajomych, którzy w latach 80. wyjechali do Niemiec/Austrii/USA/Kanady i poza jednym przypadkiem wszyscy musieli zrzec się polskiego obywatelstwa jeszcze na etapie ubiegania się o obywatelstwo nowego kraju (przez pewien okres funkcjonowali jako bezpaństwowcy).
Ale przecież w USA jest mnóstwo polonusów, którzy zachowali polskie obywatelstwo. Może więc chodzi o to, że w przypadkach o których mówisz zrzeczenie się poprzedniego obywatelstwa nie było warunkiem koniecznym, a tylko wybiegiem mającym przyspieszyć/ułatwić nabycie obywatelstwa amerykańskiego. Bo o ile się orientuję, to w USA nie ma zakazu podwójnego obywatelstwa.