Forum - BOKSER.ORG

Pełna wersja: Mity o bieganiu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
@Deter
Rozumiem, że masz większą wiedzę na ten temat ode mnie ale mnie w szkole zawsze uczyli, że nadmiar kwasu mlekowego w mięśniach czy gdzieś tam powoduje to nieprzyjemne uczucie zwane zakwasami a najczęściej jest to związane z "niestandardowym" wysiłkiem dla nas czy coś tym stylu.
Jerome
Poczytaj o DOMS, najlepiej w kilku źródłach.
@Deter
Aż tak mi nie zależy. Przyznałem, że zapewne masz rację. Chciałem żebyś tylko wiedział skąd takie a nie inne moje myśli.
Deter
Jakie forum o bieganiu polecasz?
bieganie.pl Smile
Ja ostatnio dbam o kondycję jeżdżąc rowerem...23km dziennie o 6 rano i zajmuje mi to około 1godz 20 min
A ja biegam ok 10 km a na koniec 100 m sprint + praca z ciężarkami i 100 brzuszków przed spaniem ;]
Deter, nie bardzo ogarniam co Ty masz na myśli pisząc że to mity.
Warto poczytać o wysiłku tlenowym i beztlenowym oraz o znaczeniu wysokości pulsu (po to biega się z pulsometrem) w trakcie biegania. Wtedy dowiemy się że im wolniej tym lepiej jeżeli redukujemy masę ciała (tłuszcz), że przy redukcji bardzo skuteczne są interwały biegowe. Zakwasy to nic innego jak uszkodzeni mięśnia- stąd ból czyli nie przygotowany mięsień (słaby) wykonał zbyt intensywny wysiłek).
Mam jeszcze pytanie czy obaliłeś te mity?
Temat sam w sobie dobry- bieganie wyrabia wytrzymałość do tego przydały by się stacje np. ławka do przeskakiwania, materac do wykonania przewrotu w kierunku partnera któremu zadajemy kilka ciosów, piłki lekarskie w partnerem i piłki tenisowe (wiadomo do czego), pompki, skakanka.
Pozdrawiam
(05-05-2012 02:37 PM)Deter napisał(a): [ -> ]- wolne bieganie powoduje, że spalamy więcej tłuszczu
- spalamy tłuszcz po 30 minutach biegania
- od szybkiego biegania spalamy mięśnie
- pieczenie nóg ma coś wspólnego z kwasem mlekowym
- najwięcej tlenu pochłaniamy przy wolnym bieganiu, przy "aerobach".

1. Mit? Nie do końca. Żeby spalać tłuszcz, musimy utrzymywać odpowiednie tętno, a takie utrzymujemy dzięki niezbyt szybkiemu biegowi. (tu chyba chodziło o wysiłek tlenowy). Szybkie tempo "włącza" nam katabolizm mięśni.
2. Tak, od szybkiego, długotrwałego biegania spalamy mięśnie. Przed bieganiem warto wziąć BCAA (aminokwasy rozgałęzione), żeby zapobiec utracie masy mięśniowej.
3. To akurat mit. Ból to zwykły ból rekonstrukcyjny mięśnia. Już ktoś tu wspomniał o DOMS.
4. Tego to jeszcze nie słyszałem Big Grin

Co do biegania- polecam kupić dobre buty i wymieniać je co jakieś 800km. Unikamy wtedy bólu stawów

Co do brzuszków to lepsze byłoby rodzielenie tych 100 na 4x 25. Ja brzuch ćwiczę 2-3x w tygodniu, z obciążeniem. 3 ćwiczenia po 3serie 25 powtórzeń. Przerwa między seriami maksymalnie 50s. Efekty widać, ale żeby zrobić sobie 6pak potrzeba pewnie z rok czasu + bardzo mało body fatu.
A powiedzcie mi, - Biegam dla kondycji, dosyć często, jak to jest z tempem biegu? Lepiej żebym biegł ciągle w tym samym tempie czy od czasu do czasu przyspieszyć ? Wiem że jak robimy np. bieg bokserski to często przechodzimy do sprintu i wracamy do spokojnego tempa, jak to jest z biegiem ?
Stron: 1 2 3
Przekierowanie