Forum - BOKSER.ORG

Pełna wersja: Najlepsi bokserzy Ukrainy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Boks Ukrainy to przede wszystkim fenomenalni bracia Kliczko, którzy totalnie zdominowali najcięższą kategorię wagową. Od 8 lat żaden z nich nie przegrał walki w ringu, a końca ich dominacji nie widać. Obok Kliczków Ukraina może się pochwalić jeszcze kilkoma interesującymi bokserami, których wymieniam w poniższym rankingu.

1. Witalij Kliczko - waga ciężka
Starszy z braci na pewno posiada mniej talentu do boksu. Ustępuje swojemu bratu pod względem techniki, szybkości i precyzji ciosów. Jego ostatnia walka z Chisorą wskazywała na schyłek formy. Mimo wszystko, właśnie Witalija zdecydowałem sie umieścić na pierwszym miejscu, ponieważ zdecydowanie przewyższa brata ogólną siłą fizyczną, jak również siłą charakteru. Jedyne dwie walki w swojej karierze zawodowej przegrał na skutek kontuzji i dlatego może uchodzić za boksera niepokonanego.

2. Władimir Kliczko - waga ciężka
Doskonały i wszechstronny bokser, który w przeszłości borykał się z dwoma poważnymi mankamentami: szklaną szczęką i słabą psychiką. Z tych powodów przegrał trzy walki przed czasem. Potem jednak nauczył się neutralizować te wady, boksując w sposób ostrożny i zachowawczy, co wielu ma mu za złe. Nie wiadomo, czy psychicznie wytrzyma samotnie na tronie wagi ciężkiej po spodziewanym wkrótce wycofaniu się Witalija z boksu na rzecz polityki.

3. Ismaił Siłłach - waga półciężka
Ukraiński Mulat (ojciec z Sierra Leone) ma za sobą udaną karierę amatorską (wicemistrzostwo świata i Europy) i jest niepokonany na zawodowym ringu w 17 walkach. Jest bokserem wszechstronnym i efektownym, ale nie sprawdzonym z czołówką swojej kategorii, która wyraźnie go unika. W tym roku zapewne jednak stanie do walki o któryś z mistrzowskich pasów.

4. Maks Bursak - waga średnia
Jest w podobnej sytuacji, co jego równolatek Siłłach. Też niepokonany i też nie mający na rozkładzie znaczących nazwisk (poza Verą). Boksuje jednak nie tak efektownie, jak jego rodak z półciężkiej i ma znacznie niższy procent wygranych przed czasem. Jego wartość zweryfikuje walka o pas WBO Interim z czarnoskórym Francuzem Hassanem N'Damem N'Jikamem.

5. Wiaczesław Senczenko - waga półśrednia
34-letni bokser z Doniecka jest niepokonany w 32 walkach, a od 2 lat jest mistrzem świata WBA w kategorii przez wielu uznawanej za "współczesną kategorię królewską". Dlaczego więc jest dopiero piaty na mojej liście rankingowej? Ponieważ nie walczył dotąd z nikim nawet z szerokiej czołówki wagi półśredniej. Dopiero w tym miesiącu sprawdzi go nieco już wypalony Paul Malignaggi.

6.Serhij Fedczenko - waga junior półśrednia
Bokser o ringowym pseudonimie "Profesor" już od 10 lat boksuje na zawodowych ringach i został do tej pory pokonany tylko raz, przez znakomitego Kaizera Mabuzę z RPA. Wśród pokonanych rywali brak jednak także wielkich nazwisk. Za półtora tygodnia czeka Fedczenkę prawdopodobnie walka życia - starcie z Juanem Manuelem Marquezem w Meksyku.

7. Wiaczesław Głazkow - waga ciężka
Głazkow to jeden z wielu niepokonanych prospektów wagi ciężkiej, którzy nie za bardzo kwapią się do walk z wymagającymi rywalami. Głazkowa wyróżnia wśród nich jednak bardzo udana kariera amatorska (wicemistrz świata, brązowy medalista olimpijski). Jest bokserem o nienagannej technice.

8. Dmytro Kuczer - waga cruiser
Niepokonana nadzieja swojej kategorii o dobrych warunkach fizycznych i silnym ciosie. Ma na rozkładzie kilku znanych średniaków (Suda, Abdoul, Ismaiłow, Siproszwili), ale z nikim z górnej półki jeszcze nie walczył.

9. Wiktor Postoł - waga junior półśrednia
28-letni bokser ma kapitalne na swoją kategorię warunki fizyczne (180 cm wzrostu) i nieskazitelny bilans walk. Bardzo wysoko na punkty pokonał Felixa Lorę, pogromcę Szota i Cieślaka.

10. Stanysław Kasztanow - waga super średnia
Po 25 zwycięstwach z bumami (może za wyjątkiem Vikapity Meroro) bokser o pseudonimie "Staś" ni z gruchy, ni z pietruchy dostał w sierpniu ubiegłego roku walkę o tytuł WBA z dobrym Węgrem Karolym Balzsayem. Pojedynek z Balzsayem przegrał, ale w dobrym stylu, po wyrównanej walce.
Ukraina to jedna z potęg europejskiego boksu (obok Wielkiej Brytanii, Rosji i Niemiec) i warto przyjrzeć się jej czołowym bokserom kategoria po kategorii. Obecnie w ukraińskim boksie możemy zaobserwować płynną zmianę pokoleniową. Zakończył karierę Andrij Kotelnyk, a chyba bliscy takiej decyzji są Witalij Kliczko, Wiaczesław Senczenko, Serhij Dzynzyruk i jeszcze 2-3 bokserów. W zamian obserwujemy silną grupę 26-30 latków, którzy przymierzają się do zaatakowania kilku mistrzowskich pasów. Prawdopodobne jest tez zasilenie ukraińskiego boksu zawodowego przez paru utytułowanych amatorów.

WAGA PIÓRKOWA
Oleg Jefimowycz jest w wieku 32 lat jednym z najlepszych bokserów Europy w tej kategorii. Imponuje ringowym sprytem, szybkością i wyszkoleniem technicznym. Stać go na włączenie się do rywalizacji o któryś z mistrzowskich pasów. W mojej ocenie na pewno nie jest gorszy od Jewgienija Gradowicza, który niedawno został mistrzem świata IBF
Bardzo wysoki na te kategorię (180 cm) Stanysław Merdow miał swoja szansę w 2011. Nie sprostał jednak Chrisowi Johnowi w walce o pas WBA. Merdow w 2012 stoczył tylko jeden pojedynek. Ma już 36 lat i chyba apogeum swojej kariery za sobą.

WAGA LEKKA
Boksujący w USA Iwan Redkacz jest jednym z największych objawień tej kategorii w ostatnim czasie. Redkacz jest walczącym z odwrotnej pozycji kontrbokserem obdarzonym silnym ciosem. W 2012 odniósł aż 5 zwycięstw, w tym już w 1 rundzie rozprawił się z doświadczonym Sergio Riverą.

WAGA JUNIOR PÓŁŚREDNIA
Numerem 1 na Ukrainie w tej kategorii stał się 29-letni Wiktor Postoł. On również w 2012 odniósł 5 zwycięstw, w tym wysoko pokonał na punkty DeMarcusa Corleya. Postoł dysponuje doskonałą technika i szybkością, ale jego mankamentem jest słaba siła uderzenia.
Serhij Fedczenko przegrał wyraźnie na punkty z Juanem Manuelem Marquezem, ale z całą pewnością zachował miejsce w europejskiej czołówce swej kategorii.
Na uwagę zasługuje również niski, krępy i bardzo bojowy swarmer Wołodymyr Krawiec.

WAGA PÓŁŚREDNIA
Wiaczesław Senczenko stracił w 2012 pas WBA, przegrywając w kiepskim stylu z Paulem Malignaggim. Częściowo powetował sobie to niepowodzenie, nokautując w Manchesterze Ricky'ego Hattona. Senczenke chyba należy postrzegać już jako boksera schyłkowego, podobnie jak Wiktora Płotnykowa i Jurija Nużnienkę, którzy w ubiegłym roku przegrali ważne walki z teoretycznie słabszymi rywalami. Za to na linii wznoszącej jest niespodziewany zwycięzca Płotnykowa, 23-letni Igor Fanian.

WAGA JUNIOR ŚREDNIA
W tej kategorii Ukraińcy nie maja w tej chwili klasowego boksera, ale Artem Karpiec, Dmytro Nikulin i Oleksandr Spyrko rokują niezłe nadzieje na przyszłość.

Ciąg dalszy nastąpi.
WAGA ŚREDNIA
Maks Bursak nie sprostał Hassanowi N'Damowi N'Jikamowi w starciu o pas interim WBO, ale przed czasem rozprawił się z jego rodakiem Julienem Marie Sainte w walce o pas EBU zwakowany przez Grzegorza Proksę. Na pewno nie jest to ostatnie słowo Bursaka.
Niewiele natomiast już chyba można się spodziewać po Serhiju Dzynzyruku, byłym wieloletnim mistrzu świata WBO w junior średniej. Ten 37-letni bokser u schyłku kariery przeszedł do kategorii średniej, gdzie w 2012 zremisował z Jonathanem Gonzalezem i przegrał przez tko z Brianem Verą.
31-letni Wiktor Polakow jest żywym dowodem na to, że kariera w USA może się okazać ślepą uliczką. Polakow boksuje w Chicago już ponad 6 lat, walczy rzadko i z byle kim. Jego największym dokonaniem jest zwycięstwo w 2012 nad Derrickiem Findleyem.

WAGA SUPER ŚREDNIA
Stanysław Kasztanow po pokonaniu przed czasem Jorge Rodrigueza Olivery, zdobył pas interim WBA, zwyciężając innego reprezentanta Ukrainy Serwera Jemurłajewa. Do prawdziwego mistrzostwa w tej bardzo silnej kategorii jeszcze mu trochę brakuje.
Serwer Jemurłajew zaprezentował się w pojedynku z Kasztanowem na tyle dobrze, że i jego trzeba brać pod uwagę w przyszłych rozgrywkach w tej kategorii.

WAGA PÓŁCIĘŻKA
Obok utraty mistrzowskiego pasa przez Senczenkę, najwiekszą klęska ukraińskiego boksu w 2012 była niespodziewana porażka przed czasem Ismaiła SIłłacha z Denisem Graczowem. Przymierzany do walk o mistrzostwo świata ukraiński Mulat zyskał reputację boksera o szklanej szczęce i nie będzie mu łatwo powrócić do ścisłej czołówki tej kategorii. W lutym 2013 znokautował jakiegoś buma z Ghany.
Wiaczesław Użełkow nieznacznie przegrał na początku 2012 walkę o pas EBU z Eduardem Gutknechtem. Potem odniósł 3 zwycięstwa, ale chyba tytuł europejski to szczyt jego możliwości.

WAGA CRUISER
Dmytro Kuczer miał wspaniały sezon. W 2012 odniósł w Kijowie 5 efektownych zwycięstw przed czasem nad średniej i dobrej klasy rywalami, a pod koniec roku pokonał jeszcze na punkty Williego Herringa w Kalifornii. Kuczer w tej chwili jest bardzo poważnym pretendentem do któregoś z tytułów mistrzowskich.
Iago Kiładze zmienił w ubiegłym roku obywatelstwo z gruzińskiego na ukraińskie. Ten wysoki, dobry technicznie bokser jest niepokonany, ale na razie nie sprawdzony z trudnymi rywalami.

WAGA CIĘŻKA
Władimir Kliczko ( a właściwie po ukraińsku Wołodymyr Kłyczko, z akcentem na drugą sylabę nazwiska) jest niezagrożonym dominatorem królewskiej kategorii. Rok 2012 był dla niego pracowity, bowiem aż 3 razy bronił swoich czterech mistrzowskich pasów, pokonując przed czasem Jeana Marca Mormecka i Tony'ego Thompsona oraz na punkty Mariusza Wacha. Jego następnym przeciwnikiem będzie prawdopodobnie Francesco Pianeta.
41-letni Witalij Kliczko pokonał w ubiegłym roku Derecka Chisorę i Manuela Charra, nie prezentując jednak formy ze swoich najlepszych lat. Witalij myśli już chyba o sportowej emeryturze i nie wiadomo, czy jeszcze zobaczymy go w ringu
Niepokonany 28-letni Wiaczesław Głazkow wreszcie przestał obijać bumów i journeymanów i wyprawił się na podbój amerykańskich ringów. W pierwszej walce w USA rozjechał Tora Hamera, ale w drugiej zaledwie zremisował (i to szczęśliwie) z Malikiem Scottem. Czekamy z niecierpliwością na jego następne pojedynki.
Oleg Płatow zaczynał karierę profesjonalnego boksera w 2001 jako 18-latek. Na ringach Belgii, Niemiec i Szwajcarii dorobił się wspaniałego bilansu 33(19) - 1(0) i oprócz całej czeredy bumów pokonał kilku rywali niezłej klasy. Pod koniec 2012 po ponad dwuletniej przerwie w boksowaniu pojawił się na Florydzie i znokautował Harolda Sconiersa już w 2 rundzie.
Ukraina ma zaledwie 156 aktywnych bokserów zawodowych, czyli mniej niż Polska. Wśród nich jest jednak bardzo wiele zrealizowanych i jeszcze nie zrealizowanych talentów. Na szczególna uwagę zasługują:

Artem Dalekian (musza)
Ormianin urodzony w Azerbejdżanie w barwach Ukrainy. Niepokonany w 12 walkach. Wygrał z solidnym Angelem Moreno.

Wasyl Łomaczenko (piórkowa)
Genialny bokser amatorski, który sięgnął po 2 złote medale olimpijskie, a 3 razy był mistrzem świata. Po przejściu na zawodowstwo już w 3 walce zdobył pas WBO, pokonując Gary'ego Russella Juniora. Zawód sprawia tylko niska klasa jego dotychczasowych challengerów do tego tytułu.

Oleh Jefimowycz (piórkowa)
Solidny i rutynowany pięściarz z imponującym bilansem. W grudniu 2015 zdobył pas EBU po zwycięstwie nad Ruddym Encarnacionem.

Iwan Redkacz (lekka)
Zaczął uprawiać boks w wieku 6 lat. Od początku profesjonalnej kariery boksuje w USA. Zasłynął jako król nokautu, lecz w 2015 sam doznał porażki przed czasem z rąk Dejana Zlaticanina.

Wiktor Postoł (super lekka)
Bardzo wysoki (180 cm wzrostu) na swoją kategorię wagową. Doskonały pod względem technicznym i długo niedoceniany. Po wygranych przed czasem nad Selcukiem Aydinem i Lucasem Martinem Matthysse zdobył w 2015 pas WBC.

Denys Berinczyk (super lekka)
Amatorski wicemistrz świata (2011) i wicemistrz olimpijski (2012). Na razie 3 zwycięstwa na ringu zawodowym.

Taras Szelestiuk (półśrednia)
Amatorski mistrz świata (2011) i brązowy medalista olimpijski (2012). Jako zawodowiec boksuje w USA, gdzie dotąd odniósł 13 zwycięstw. Wysoko na punkty pokonał w 2015 Asłanbeka Kozajewa.

Iwan Hołub (półśrednia)
Wysoki (183 cm) silny fizycznie bokser z amatorską przeszłością. Miał bilans 5-0, startując w World Series of Boxing. Jako profesjonał występuje w USA i legitymuje się bilansem 10 (8) - 0

Stanisław Skorochod (super półśrednia)
Obiecujący 26-latek, który wziął udział w turnieju Boxcino w 2015. Po wygranej nad Michaelem Moore'em w półfinale przegrał niejednogłośnie z Johnem Thompsonem.

Ołeksandr Spyrko (super półśrednia)
Spyrko już jako 20-latek rozpoczął karierę zawodową. Boksuje na Ukrainie i jest niepokonany w 20 walkach. Zasługuje na poważny sprawdzian.

Witalij Kopylenko (średnia)
Rutynowany pięściarz, który walczył głównie na ringach Szwajcarii. W 2014 w turnieju Boxcino pokonał przed czasem Ceresso Forta, ale w półfinale uległ Williemu Monroe Juniorowi.

Jewhen Chytrow (średnia)
Amatorski mistrz świata z Baku 2011. Od 2013 boksuje jako profesjonał na ringach USA, gdzie pokonał wielu dobrej klasy rywali. Stylowo na pograniczu swarmera i ofensywnego sluggera.

Serhij Derewianczenko (średnia)
Rutynowany bokser z długą i udaną kariera amatorską. Brązowy medalista z MŚ w Chicago 2007. W World Series of Boxing miał bilans 21-1. Od 2014 jako zawodowiec walczy w USA bez porażki.

Maks Bursak (super średnia)
Bursak to pięściarz solidny i doświadczony. Był mistrzem EBU w średniej. Bez powodzenia rywalizował o interim WBO w średniej i WBC Silver w super średniej. W kwietniu 2016 zmierzy się z Billym Joe Saundersem i spróbuje odebrać mu tytuł WBO.

Wiaczesław Szabrański (półciężka)
Szabrański zaczynał od kickboxingu, w którym był mistrzem świata. Jako bokser od początku walczy na ringach USA. Jest niepokonany, a na rozkładzie ma m.in. Paula Parkera i Yunieskiego Gonzaleza.

Ołeksandr Hwozdyk (półciężka)
Brązowy medalista olimpiady w Londynie 2012. Boksuje w USA, jest niepokonany, a większość pojedynków rozstrzygnął przed czasem.

Ołeksandr Usyk (cruiser)
Jeden z największych talentów ukraińskiego boksu. Amatorski mistrz świata 2011 i mistrz olimpijski z Londynu 2012. Pięściarz wszechstronny bez słabych punktów. Jako profesjonał niepokonany, wygrał m.in. Danie Venterem, Johnnym Mullerem i Pedro Rodriguezem.

Iago Kiładze (cruiser)
Kiładze jest z pochodzenia Grizinem. Ma świetne warunki fizyczne i jest dobrze wyszkolony technicznie. Przegrał jedynie z Yourim Kayembre Kalengą. Wygrał 24 walki.

Dmytro Kuczer (cruiser)
Kuczer jest pięściarzem niedocenianym o bardzo dużych możliwościach. Przegrał z Ilunga Makabu i zremisował z Bilalem Laggoune, ale obydwa werdykty były dla niego krzywdzące. Poza tym wygrał 23 walki, z czego 17 przed czasem.

Władimir Kliczko (ciężka)
Młodszy z braci Kliczko był mistrzem świata 4 federacji (łącznie z IBO) i żywą legendą światowego boksu. Był niepokonany w latach 2004 -2015. Przegrał na punkty z Tysonem Furym, ale wkrótce ma dojść do rewanżu. Kliczko dysponuje zarówno silnym ciosem, jak i bardzo dobrą techniką.
(15-03-2016 08:44 PM)Hugo napisał(a): [ -> ]Dmytro Kuczer (cruiser)
Kuczer jest pięściarzem niedocenianym o bardzo dużych możliwościach. Przegrał z Ilunga Makabu i zremisował z Bilalem Laggoune, ale obydwa werdykty były dla niego krzywdzące. Poza tym wygrał 23 walki, z czego 17 przed czasem.
Właśnie coś o nim cicho ostatnio. Ciekawe kto jest jego promotorem i dlaczego go tak słabo promuje.
Kuczer miał walczyć o EBU z McKenziem w UK. Był jak dla mnie zdecydowanym faworytem i mógł się pokazać, ale McKenzie doznał kontuzji, więc nie wiadomo, co dalej. Rzeczywiście jest bardzo źle prowadzony i chyba do tego ma pecha. Już dawno powinien być mistrzem jakiejś federacji światowej.
Dalakian wygrał przed czasem z Silvio Olteanu i niewątpliwie wszedł do europejskiej czołówki FlW.
Łomaczenko za tydzień zmierzy się z Romanem Martinezem o pas WBO w super piórkowej i chyba jest faworytem.
Jefimowycz znokautował jakiegoś rumuńskiego buma.
Berinczyk zszedł do lekkiej,gdzie wygrał przed czasem z argentyńskim bumobijcą.
Redkacz zremisował z Luisem Cruzem, co nie wróży najlepiej.
Postoł po długiej przerwie zmierzy się w lipcu w unifikacyjnym pojedynku z Terence'em Crawfordem. To będzie jedno z najlepszych zestawień w br.
Szelestiuk rozbił meksykańskiego buma, czyli stoi w miejscu.
Hołub po dramatycznej walce pokonał przed czasem silnego Marlona Aguasa z Ekwadoru.
Spyrko ostatnio nie walczył, podobnie Skorochod, Kopylenko, Derewianczenko, Chytrow i Kiładze.
Bursak odniósł mało istotne zwycięstwo.
Szabrański rozbił Derricka Findleya, a Hwozdyk znacznie wyżej notowanego Nadjiba Mohammediego.
Usyk przymierza się do walki o pas WBO z Głowackim.
Kuczer będzie walczył o pas EBU z Maccarinellim i jest zdecydowanym faworytem.
Kliczko szykuje się do rewanżowej walki z Tysonem Furym.

Pojawili się nowi ciekawi bokserzy: Władysław Baranow i Karen Czuchadżian (półśrednia), Eduard Skawiński i Maksym Prodan (super półśrednia) oraz Ołeksandr Teslenko (mały ciężki z możliwością zbicia do cruiser)
W ciężkiej Teslenko zmienił barwy na kanadyjskie, ale za to pojawił się nowy prospekt Jegor Plewako. Ten były ćwierćfinalista mistrzostw świata amatorów boksuje w USA i na razie wygrał 3 walki (2 przed czasem). Plewako ma 26 lat, 193 cm wzrostu i trochę przypomina w ringu naszego Wawrzyka tzn. jest dość wątły i niezbyt silny fizycznie. Pod względem technicznym prezentuje się jednak dobrze.
Przekierowanie