Forum - BOKSER.ORG

Pełna wersja: Terminologia bokserska
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
18 lat to jeszcze ujdzie,oka nie przymknięto raczej ... bo taki Rudy debiutował jak miał 15 !! lat Big Grin
A dokładnie jaki Rudy, bo nie potrafię znaleźć tego konkretnego. Wink Tongue
Wilku, rudy jest tylko jeden - Saul Alvarez Wink
W innym temacie Redd podał taki link:

(17-07-2015 12:17 PM)redd napisał(a): [ -> ]@Boks
Łap: http://www.ringpolska.pl/boks-na-swiecie...no-o-wacha

Dlaczego dobór rękawic jest aż tak ważny, że co o mało a nie odwołano by walki Price - Teper? Czym się różnią te rękawice?
(17-07-2015 12:48 PM)Wilczekstepowy napisał(a): [ -> ]Dlaczego dobór rękawic jest aż tak ważny, że co o mało a nie odwołano by walki Price - Teper? Czym się różnią te rękawice?
Hmm... Być może powiem teraz herezję, ale jak dla mnie rękawice różnią się jedynie napisami informującymi o ich producentach. A że zawodnicy mają podpisane kontrakty reklamowe, to bronią "swoich"... Nie widzę innego powodu, bo rękawice bokserskie to nie kwantowe kalkulatory i na tym poziomie naprawdę niewiele się różnią, nie mówiąc już o tym, że muszą spełniać wszelkie możliwe prawne i federacyjne wymagania...
(17-07-2015 01:07 PM)fext napisał(a): [ -> ]
(17-07-2015 12:48 PM)Wilczekstepowy napisał(a): [ -> ]Dlaczego dobór rękawic jest aż tak ważny, że co o mało a nie odwołano by walki Price - Teper? Czym się różnią te rękawice?
Hmm... Być może powiem teraz herezję, ale jak dla mnie rękawice różnią się jedynie napisami informującymi o ich producentach. A że zawodnicy mają podpisane kontrakty reklamowe, to bronią "swoich"... Nie widzę innego powodu, bo rękawice bokserskie to nie kwantowe kalkulatory i na tym poziomie naprawdę niewiele się różnią, nie mówiąc już o tym, że muszą spełniać wszelkie możliwe prawne i federacyjne wymagania...

No, cóż... Popełniłeś małą herezję Wink

Rękawice różnią się między sobą, z tych marek, które kojarzę to tak:
Granty - b. dobrze amortyzują ciosy, chroniąc je przed urazami.
Everlasty - mają reputację rękawic puncherów, jedne z tzw, "twardych" rękawic i stąd ich ta renoma.
Reyesy - podobnie jak Everlasty, tyle że są chyba najtwardszymi z rękawic.
Winningsy / Paffeny - słyszałem o nich, że są to tzw, pieluchy - duże, "miększe" rękawice, które nie ciągną tak jak ww. marki.

Do tego dochodzą też takie różnice, jak objętość/wielkość rękawicy. Oczywiście poszczególne marki mają kilka modeli rękawic.

Jest jeszcze kilka marek (Adidas, Lonsdale, Rivals), ale o nich nie czytałem zbyt wiele.

@Wilczek
Jeśli chodzi o walkę Tepera z Pricem, może chodziło właśnie o wywarcie na obozie Brytyjczyka właśnie o wyboru miększych rękawic, jak np, Paffenów, w których ciosy nie siałby aż takiego spustoszenia, jak np w Everlastach. Jeszcze poszukam jakiś info na temat tej sytuacji, bo sam jestem ciekaw o co w tym wszystkim chodzi.
Przeciez byla taka jazda z rekawicami Maidany przed walka z Floydem Wink
Rekawice dzielimy na duze - defensywne oraz male - ofensywne. W skrocie jezeli rekawica jest duza to sila ciosu rozklada sie na wieksza powierzchnia przez co jest slabiej odczuwalna. Jednoczesnie duze rekawice zapewniaja lepsza ochrone przy stosowaniu gardy. Ofensywne - odwrotnie.

Do tego firmy roznia sie ksztaltem rekawic poprzez manipulowanie miejscami w ktorych jest wysciolka. Normy federacji i komisji to jedno, ale nie sa one mega dokladne. Moze byc podana waga rekawicy i jej objetosc np na wysokosci knykci, ale juz moze sie roznic grubosc wysciolki przy nadgarstkach. A im mniej wysciolki tym cios bardziej boli.

Przed pierwsza walka Lewisa z Holyfieldem czytalem, ze Lennox specjalnie wybral taki model ktory ma minimalna ilosc wysciolki na wierzchu dloni - nawet jak nie trafial w cel to takie otarcie moglo latwiej rozciac np luk brwiowy rywala. Bylo to spowodowane faktem jakoby Holy byl ppdatny na takie urazu
@redd
Dziękuję za wytłumaczenie Smile Kiedyś gdzieś czytałem na temat różnic w "twardości" rękawic, ale myślałem, że to pieśń zamierzchłej przeszłości i w dzisiejszym, zglobalizowanym świecie każda firma produkuje po prostu typy rękawic o różnej twardości, zaś te używane do walk zawodowych są dodatkowo obłożone obostrzeniami ze względu na siłę uderzenia zawodowców.

Mniemanie podparte było dodatkowo faktem, że sam mam w miarę nowe Everlasty (faktycznie twarde jak cholera), ale jakiś czas temu spotkałem Everlasty całkiem miękkie, wykorzystywane do boksowania w worek. Ponieważ nie były zdeformowane, doszedłem do wniosku, że to raczej nie kwestia rozbicia wyściółki, tylko po prostu bardziej "miękki" i "pieluchowaty" typ Everlastów.
Wrócę jeszcze do tego wycierania rękawic przez sędziego, po kontakcie zawodnika z matą ringu, bo też zawsze mnie to intrygowało. Czy konieczność takiego postępowania określają jakieś przepisy? Przecież (chyba) zawsze sędzia wykonuje taki manewr po KD lub zwykłym upadku, a nie zawsze taka rękawica ma kontakt z matą. No i to ma na celu otarcie jej gdy jest mokra od potu czy "przeczyszczenie" od kontaktu z podłogą? Taka koszula i rękawiczki sędziego są też często już wcześniej mokre po kontakcie z zawodnikami a i sterylne nie są gdyby chodziło o "przeczyszczenie" Tongue. Czy poprostu tak mówią przepisy i tak poprostu się robi? Dlatego, przyznam, zawsze myślałen że sędzia chwytając za ręce i potrząsając nimi sprawdza jakby koordynację zawodnika. Może głupie pytania ale trochę mnie to nurtuje.
Dzisiaj zapoznałem się z nowym bokserskim terminem - tejpowanie dłoni. Już wiem, że to chodzi o bandażowanie i zaklejanie ale... czym się różni tejpowanie w amatorce od tego w zawodowstwie? Z wywiadu z Kilczko, który zamieścił Gogolius wnioskuję, że jakaś różnica jest. Czy są jakieś przepisy, które to regulują?
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Przekierowanie