Forum - BOKSER.ORG

Pełna wersja: Najlepsi bokserzy wagi super muszej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Przez wagę super muszą kilku wybitnych bokserów przemknęło jak meteory w drodze do wyższych kategorii. Jednocześnie zakotwiczyła w niej na dobre grupa bokserów z osiągnięciami w kategoriach niższych. Niestety, nie są to bokserzy z najwyższej półki ewentualnie dotarli do niej dalecy od swej szczytowej formy. W efekcie kategoria super musza jest chyba najsłabsza ze wszystkich. Nadzieją może jedynie napawać fakt, że boksuje w niej kilku młodych bokserów, po których można się spodziewać postępów. Ameryka Łacińska osiągnęła w super muszej w ostatnim czasie przewagę nad Dalekim Wschodem. Bokserzy z Afryki i Europy na razie poza czołówką.

KRÓL

vacat
Z trzech kandydatów do bezwzględnej dominacji w tej wadze, Yota Sato zakończył karierę po nieoczekiwanej klęsce w Tajlandii, a osiągnięcia pozostałej dwójki (Juan Carlos Sanchez Jr i Omar Andres Narvaez) są zbyt małe, by przyznać im zaszczytny tytuł króla kategorii wagowej.

ŚCISŁA CZOŁÓWKA

Juan Carlos Sanchez Jr (Meksyk)
22-letni meksykański mańkut ma zadatki na wybitnego boksera, ale na razie jeszcze nim nie jest. Sanchez jest wysoki (174 cm) na swoją kategorię i stosownie do wzrostu zazwyczaj wybiera styl defensywnego boxera. Jego obrona pozostawia sporo do życzenia, przez co sporo inkasuje. Pomimo tego mankamentu jego osiągnięcia są imponujące. Przegrał tylko raz, przez tko w 2 rundzie z Danielem Rosasem. Pokonał natomiast Juana Francisco Estradę, Rodrigo Guerrero, Rodela Mayola, Juana Alberto Rosasa i Roberto Domingo Sosę. Niestety, nadwaga w pojedynku z Sosą kosztowała go zdobyty wcześniej pas IBF. Z dużym prawdopodobieństwem już wkrótce Sanchez zmieni wagę na wyższą.

Omar Andres Narvaez (Argentyna)
38-letni Narvaez to bokser, który przez 7 lat był mistrzem świata WBO w muszej, a od 3 lat skutecznie broni takiego samego tytułu w kategorii bezpośrednio wyższej. W ciągu długiej kariery zwyciężył w 39 pojedynkach, a przegrał tylko raz, z Nonito Donaire'em o pasy WBO i WBC w koguciej. Można mu jednak zarzucić, że wielu rywali w walkach o mistrzowskie pasy nie było z wysokiej półki. Narvaez jest obdarzonym silnym uderzeniem mańkutem dość niskiego (160 cm) wzrostu. Boksuje w sposób urozmaicony, często zmieniając styl i tempo walki.

SZEROKA CZOŁÓWKA

Srisaket Sor Rungvisai (Tajlandia)
W swojej pierwszej zawodowej walce Srisaket zmierzył się w wadze słomkowej z doskonałym Akirą Yaegashim i uległ mu przez tko już w 7 rundzie. Następnych kilka walk też nie było zbyt udanych, ale potem niski krępy bokser z Tajlandii zaczął wygrywać i to z reguły przed czasem w jednej z początkowych rund. Po 4 latach od klęski z Yaegashim Srisaket wziął pełny rewanż na Japończykach, zwyciężając przez tko w swym rodzinnym mieście Si Sa Ket mistrza świata WBC Yotę Sato, który wkrótce potem zakończył karierę. 26-letni Srisaket jest ekstremalnym swarmerem, który od pierwszego gongu zasypuje rywali lawiną ciosów i zupełnie nie przejmuje się tym, co sam inkasuje.

Liborio Solis (Wenezuela)
Najlepszy bokser Wenezueli długo budował swoją pozycję w wadze super muszej. Zdarzały mu się porażki i przez wiele lat uważany był za solidnego średniaka. Dopiero w 2011, krótko przed 30. otrzymał swoją szansę, jaką był pojedynek z Jose Salgado o pas interim WBA. Solis wygrał, a 2 lata później w Japonii odebrał pełnoprawny pas WBA miejscowemu bokserowi Kohei Kono. Czarnoskóry Wenezuelczyk nie jest wysoki, ale ma bardzo długie ręce (176 cm zasięgu) i w związku z tym preferuje walkę na dystans.

Tepparith Singwancha (Tajlandia)
Tepparith jest o 2 lata młodszy od swojego rodaka Srisaketa, ale wcześniej osiągnął sukcesy w boksie. Najpierw dał się poznać jako dobry bokser wagi muszej, a wkrótce po przejściu kategorię wyżej zwycięstwa nad Drianem Francisco i Daiki Kamedą dały mu kolejno pasy interim WBA i pełnoprawny WBA. W trzeciej obronie tytułu WBA Tepparith poniósł niepodziewaną klęskę, przegrywając z Kohei Kono przez tko po trzech nokdaunach w 4 rundzie. W ramach walk na przetarcie po dotkliwej porażce na razie pokonał dość solidnego Jeckera Buhawe.

Carlos Cuadras (Meksyk)
Cuadras ma 24 lata i dotąd na przemian boksował w super muszej i w koguciej. W końcu chyba zdecydował się na super muszą, a której zdobył pas WBC Silver. Jest niepokonany w 28 walkach i ma na rozkładzie kilku liczących się rywali, jak Johnny Garcia, Ronald Barrera, Fernando Lumacad i Victor Zaleta. Cuadras jest niejednoznaczny stylowo, ale najbliżej mu chyba do ofensywnego sluggera. Dysponuje bardzo mocnym ciosem.

Felipe Orucuta (Meksyk)
Orucuta jest dość wysoki (170 cm) na tę kategorię, ale boksuje w sposób typowo meksykański, czyli jako swarmer. Jest bardzo silny fizycznie i dużo walk wygrał przed czasem.Ze znanych bokserów pokonał Julio Cesara Mirandę (tko10) i Fernando Lumacada (ko1). Przegrał dopiero w Argentynie w starciu z Omarem Andresem Narvaezem o pas WBO. Niejednogłośna porażka przez wielu fachowców została uznana za niezasłużoną.

Rodrigo Guerrero (Meksyk)
Guerrero ma 25 lat, a za sobą już dwa podejścia do mistrzowskich pasów. W 2010 stawką były tytuły WBA i WBC, a przeciwnikiem Vic Darchinyan. Guerrero przegrał wysoko na punkty. Lepiej poszło mu rok później, kiedy w pojedynku o wakujący pas IBF pokonał Raula Martineza. Później stracił ten tytuł na rzecz Juana Carlosa Sancheza Juniora, któremu jednak niedawno odebrano go za nadwagę. O wakujący pas Guerrero zmierzy się z boksującym ostatnio w Koguciej Daikim Kamedą. Meksykanin jest typowym swarmerem.

Edrin Dapudong (Filipiny)
Dapudong jest aktualnym mistrzem świata IBO. W pierwszej walce o ten tytuł Filipińczyk przegrał na punkty z Gideonem Buthelezim, ale w rewanżu znokautował go już w 1 rundzie. Dapudong jest sluggerem, który wygląda niepozornie, ale ma dynamit w pięściach. Do super muszej trafił dopiero w 2012, a wcześniej boksował w trzech niższych kategoriach.

BOKSERZY PERSPEKTYWICZNI

Arthur Villanueva (Filipiny)
Niepokonany 24-latek, który poza jedną walką w Japonii, pozostałe stoczył z rodakami na Filipinach. Nietypowo, jak na Filipińczyka Villanueva ma upodobanie do walki w dystansie i bardzo dobrze operuje lewym prostym. Jest przy tym bardzo szybki.

Johnny Garcia (Meksyk)
Odważnie prowadzony Garcia zdążył w wieku 24 lat już co nieco zebrać w ringu. M. in. przegrał przez tko z Carlosem Cuadrasem i w ten sam sposób z Omarem Andresem Narvaezem w pojedynku o pas WBO. Te bolesne doświadczenia powinny jednak zaprocentować w przyszłości. Ofensywnie boksujący, choć nieco chaotyczny Garcia ma na rozkładzie tak znanych bokserów, jak Henry Maldonado, William Urina i Manuel Vargas.

Ricardo Nunez (Panama)
Największą zaletą 25-letniego panamskiego sluggera jest silny cios, największą wadą – podejrzana szczęka. Obok 25zwycięstw (21 przed czasem) Nunez zaliczył też 3 porażki przed czasem, m.in. z Drianem Francisco i Morutim Mthalane ( w walce o pas IBF w muszej). Pokonał natomiast Liborio Solisa, Oscara Blanqueta i Carlosa Tamarę.

Taiki Eto (Japonia)
25-letni Eto na razie występował jedynie na rodzimym japońskim ringu, ale mierzył się z bokserami z różnych krajów. M.in. po dramatycznej walce uległ minimalnie Arthurowi Villanuevie. Obydwaj byli w tej walce liczeni, z tym że zwycięski ostatecznie Filipińczyk aż 2 razy.

Zolani Tete (RPA)
Tete jest silnym mańkutem, boksującym defensywnie i często nokautującym uderzeniami z kontry. Do tej pory zaliczył 17 zwycięstw i 3 porażki, z których jedynie przegrana przez tko z Morutim Mthalane nie budziła wątpliwości. Zdaniem większości Tete został skrzywdzony w przegranych pojedynkach z Juanem Alberto Rosasem w Meksyku i Roberto Domingo Sosą w Argentynie.

Petch Sor Chitpattana (Tajlandia)
W ciągu 2 lat 19-letni obecnie Petch stoczył 19 walk i wszystkie wygrał. Jest swarmerem, ale z mocnymi atakami do półdystansu wchodzi nie na oślep, lecz po dokładnym przygotowaniu akcji w dystansie.

Paul Butler (Wielka Brytania)
Butler jest w tej chwili najlepiej boksującym zawodnikiem z Europy w super muszej. Lubi walczyć na dystans i kontrować, w czym pomagają mu dobra technika i mocny cios. Na razie zdominował kategorię super muszą w Wielkiej Brytanii, zdobywając pas BBBofC British.
RANKING 2013

1. Omar Andres Narvaez (Argentyna)

2. Zolani Tete (RPA)

3. Liborio Solis (Wenezuela)

4. Srisaket Sor Rungvisai (Tajlandia)

5. Juan Carlos Sanchez Jr (Meksyk)

6. Tepparith Singwancha (Tajlandia)

7. Carlos Cuadras (Meksyk)

8. Daiki Kameda (Japonia)

9. Edrin Dapudong (Filipiny)

10. Denkaosan Kaovichit (Tajlandia)

11. Arthur Villanueva (Filipiny)

12. Rodrigo Guerrero (Meksyk)

13. Toshiyuki Igarashi (Japonia)

14. Taiki Eto (Japonia)

15. Oleydong Sithsamerchai (Tajlandia)

16. Kohei Kono (Japonia)

17. Nobuo Nashiro (Japonia)

18. Petch Sor Chitpattana (Tajlandia)

19. David Sanchez (Meksyk)

20. Paul Butler (Wielka Brytania)


Chyba najsłabsza kategoria wagowa, jaka jest super musza najszybciej zakończyła ważne pojedynki w 2013, co umożliwia już w tej chwili sporzadzenie rankingu. Do rozegrania pozostała jeszcze walka Paul Butler - Ruben Montoya 07.12.2013 w Liverpoolu, ale będzie ona miała znikome znaczenie dla układu czołówki. W wadze super muszej istnieje bardzo słaba korelacja pomiędzy tytułami mistrzowskimi poszczególnych federacji, a rzeczywista klasa bokserów.

Zaktualizowane informacje o poszczególnych pięściarzach i zestawienie najważniejszych walk 2 półrocza 2013 dostępne na stronie dotyczącej wagi super muszej na http://www.bokserzy.cba.pl
Jednak się pośpieszyłem z podsumowaniem tej kategorii. Narvaez zakontraktował na 21.12. obronę pasa z Manuelem Videsem z Panamy. To najlepiej pokazuje, co to za kategoria i co to za lider. Walka mistrzowska podana do wiadomości publicznej z wyprzedzeniem 2 tygodni i nikomu nie znany rywal. Typowe dla Narvaeza, ale pozostali mistrzowie w super muszej są jeszcze gorszego sortu.

Jeśli chodzi o ranking, to nic się nie zmieni, bo Narvaez chyba wygra. Mam nadzieję, że tego asekuracyjnego typa nie będę musiał za rok znowu umieszczać na czele listy. W końcu znajdzie się ktoś, kto posprząta po patałachach.
RANKING 2014

1. Naoya Inoue (Japonia) 11lfl
2. Zolani Tete (RPA) 2
3. Carlos Cuadras (Meksyk) 7
4. Srisaket Sor Rungvisai (Tajlandia) 4
5. Kohei Kono (Japonia) 16
6. David Sanchez (Meksyk) 19
7. Juan Carlos Sanchez Jr (Meksyk) 5
8. Daiki Kameda (Japonia) 8
9. Omar Andres Narvaez (Argentyna) 1
10. Felipe Orucuta (Meksyk) 6b
11. Norberto Jimenez (Dominikana) N
12. Luis Concepcion (Panama) N
13. McJoe Arroyo (Puerto Rico) N
14. Arthur Villanueva (Filipiny) 11
15. Ryu Matsumoto (Japonia) N
16. Toshiyuki Igarashi (Japonia) 13
17. Lwandile Sityatha (RPA) N
18. Paul Butler (Wielka Brytania) 20
19. Khaled Yafai (Wielka Brytania) N
20. Edrin Dapudong (Filipiny) 9

Najlepsza walka: Naoya Inoue – Omar Andres Narvaez KO2 Tokio 30.12.2014
Najlepszy nokaut: David Sanchez – Anuar Salas KO5 Hermosillo 30.08.2014
Największa niespodzianka: Lwandile Sityatha – Edrin Dapudong SD East London 18.07.2014
RANKING 2016

1. Naoya Inoue (Japonia) 1
2. Roman Gonzalez (Nikaragua) 1fl
3. Khalid Yafai (Wielka Brytania) 14
4. Carlos Cuadras (Meksyk) 3
5. Wisaksil Wangek (Tajlandia) 4
6. Juan Francisco Estrada (Meksyk) 3fl
7. Jerwin Ancajas (Filipiny) N
8. Luis Concepcion (Panama) 9
9. Takuma Inoue (Japonia) 11
10. McJoe Arroyo (Puerto Rico) 6
11. Gideon Buthelezi (RPA) 17
12. Rocky Fuentes (Filipiny) 14fl
13. Juan Hernandez Navarrete (Meksyk) N
14. Rex Tso (Hongkong) 16
15. Kohei Kono (Japonia) 5
16. Toshiyuki Igarashi (Japonia) 15
17. Sho Ishida (Japonia) 18
18. Gregorio Lebron (Dominikana) 16fl
19. Jonas Sultan (Filipiny) N
20. Koki Eto (Japonia) N
Teraz zauważyłem, że Super musza stała się obok Półśredniej prawdopodobnie najmocniej obstawioną kategorią. Ranking dość dobrze ułożony - dla mnie również Inoue > Gonzalez, natomiast Estrade dałbym jednak wyżej.
Super musza stała się silna ze względu na napływ z niższych wag (Gonzalez, Estrada, Fuentes, wkrótce ma dołączyć Casimero, który już zwakował pas w muszej). Pięknie rozwinął się nieprzeciętny talent Yafaia. Co do Estrady, to on ma dopiero jedną walkę w tej kategorii w dodatku z przeciętnym rywalem.
RANKING 2017

1. Naoya Inoue (Japonia) 1
2. Wisaksil Wangek (Tajlandia) 5
3. Jerwin Ancajas (Filipiny) 7
4. Juan Francisco Estrada (Meksyk) 6
5. Khalid Yafai (Wielka Brytania) 3
6. Carlos Cuadras (Meksyk) 4
7. Roman Gonzalez (Nikaragua) 2
8. Gideon Buthelezi (RPA) 11
9. Jonas Sultan (Filipiny) 19
10. John Riel Casimero (Filipiny) N
11. Rau'shee Warren (USA) N
12. Francisco Rodriguez Jr (Meksyk) N
13. Amnat Ruenroeng (Tajlandia) N
14. Luis Concepcion (Panama) 8
15. Rex Tso (Hongkong) 14
16. Sho Ishida (Japonia) 17
17. McJoe Arroyo (Portoryko) 10
18. Kohei Kono (Japonia) 15
19. Julio Cesar Martinez (Meksyk) N
20. Ge Wenfeng (Chiny) N
RANKING 2018

1. Wisaksil Wangek (Tajlandia) 2
2. Donnie Nietes (Filipiny) N
3. Kazuto Ioka (Japonia) N
4. Gideon Buthelezi (RPA) 8
5. Roman Gonzalez (Nikaragua) 7
6. Jerwin Ancajas (Filipiny) 3
7. Andrew Selby (Wielka Brytania) N
8. Jonas Sultan (Filipiny) 9
9. Khalid Yafai (Wielka Brytania) 5
10. Francisco Rodriguez Jr (Meksyk) 12
11. John Riel Casimero (Filipiny) 10
12. Rau'shee Warren (USA) 11
13. Pedro Guevara (Meksyk) N
14. Andrew Moloney (Australia) N
15. McWilliams Arroyo (Portoryko) N
16. Aston Palicte (Filipiny) N
17. Alejandro Santiago Barrios (Meksyk) N
18. Felipe Orucuta (Meksyk) N
19. Norberto Jimenez (Dominikana) N
20. Akira Yaegashi (Japonia) N
Przekierowanie