Forum - BOKSER.ORG

Pełna wersja: Najlepsi bokserzy wagi muszej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Waga musza w większym stopniu od dwóch niższych wag jest kategorią docelową dla wielu bokserów. Jednak w chwili obecnej jest ona gorzej obsadzona od np. junior muszej. Brian Viloria nie spełnił pokładanych w nim nadziei na najlepszego boksera wag najniższych. W muszej mamy więc aktualnie sporo bokserów solidnych, ale chyba ani jednego bardzo wybitnego. Obok krajów Ameryki Łacińskiej (głównie Meksyku) i Dalekiego Wschodu do walk w czołówce tej kategorii włączają się reprezentanci RPA, USA, a nawet bokserzy z Europy.

KRÓL

Juan Francisco Estrada (Meksyk)
Estrada niespodziewanie zdetronizował w wieku 23 lat na tronie wagi muszej rutynowanego Briana Vilorię, o którym sądzono, że będzie nie do ruszenia przez długie lata. Tymczasem młody Meksykanin odebrał mu pasy WBA Super i WBO, będąc w ringu zdecydowanie lepszym. Wcześniej Estrada miał bardzo ładny bilans 25 walk, z których tylko 2 były przegrane na punkty, w 2011 z Juanem Carlosem Sanchezem Juniorem i w 2012 z Romanem Gonzalezem o pas WBA w junior muszej. Estrada nie jest mistrzem techniki, ale dobra szybkość, ruchliwość i przyzwoita siła ciosu czynią go wszechstronnym bokserem czującym się dobrze zarówno w dystansie, jak i w półdystansie. Ze strony rywali w wadze muszej chyba nie grozi mu niebezpieczeństwo detronizacji. Groźni pod tym względem mogą być natomiast najlepsi bokserzy sąsiednich kategorii, którzy już raz pokonali go w ringu.

ŚCISŁA CZOŁÓWKA

Moruti Mthalane (RPA)
Mthalane nie prezentuje się w ringu zbyt efektownie. Niezgrabnie porusza się na nogach, a bite co chwila zamachowe ciosy dalekie są od kanonów bokserskiej techniki. Robi wrażenie niezdary i słabeusza, ale jest w rzeczywistości bardzo silny fizycznie, co przekłada się na siłę ciosu i odporność. Po zdominowaniu krajowego ringu RPA Mthalane otrzymał w 2008 szansę zdobycia pasa IBF, jednak pojedynek z Nonito Donaire'em zakończył się przegraną przez tko w 6 rundzie. 2 lata później bokser RPA wywalczył ten tytuł, wygrywając z Julio Cesarem Mirandą. Później kilkakrotnie skutecznie bronił wywalczonego trofeum, pokonując m.in. takich bokserów, jak Zolani Tete, John Riel Casimero i Ricardo Nunez.

Brian Viloria (USA)
Amerykanin filipińskiego pochodzenia swój pierwszy tytuł mistrzowski (WBC w junior muszej) zdobył już w 2005 roku. Potem był jeszcze mistrzem IBF w junior muszej, mistrzem WBO w muszej, do którego to tytułu dołożył jeszcze WBA Super po zwycięstwie przez tko nad Hernanem Marquezem. Wydawało się wówczas, że przed Vilorią otwierają się świetne perspektywy, jednak w kolejnym pojedynku niespodziewanie przegrał z Juanem Francisco Estradą. 32-letni doświadczony swarmer na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Być może poszuka szczęścia w innej kategorii.

Akira Yaegashi (Japonia)
Yaegashi przez wiele lat boksował w wadze słomkowej, dochodząc w 2011 do tytułu WBC. Rok później stoczył pamiętną walkę o 2 pasy (WBC i WBA) ze swoim rodakiem Kazuto Ioką, przegrywając nieznacznie na punkty. Zrobił wówczas przeskok o 2 kategorie w górę i już w drugiej walce w wadze muszej zdobył pas WBC, zwyciężając wyraźnie Toshiyuki Igarashiego. Yaegashi słynie z ogromnej bojowości. Lubi boksować na dystans i wchodzić do półdystansu z szybkimi seriami uderzeń. W sierpniu 2013 obronił tytułu, wyraźnie pokonując Oscara Blanqueta.

SZEROKA CZOŁÓWKA

Edgar Sosa (Meksyk)
33-letni Sosa jest typowym przedstawicielem meksykańskiego stylu walki. Bojowo idzie do przodu, używając przede wszystkim mocnych ciosów sierpowych i prawie nigdy się nie cofa. Początki jego kariery były dość średnie, ale potem zdobył pas WBC w junior muszej, zwyciężając Briana Vilorię. Bronił go skutecznie 10 razy i dopiero w jedenastym pojedynku skapitulował przed Rodelem Mayolem. Po przejściu do wyższej kategorii Sosa również usiłował zdobyć w niej pas WBC, jednak przegrał z Pongsaklekiem Wonjongkamem. Z konieczności zadowolił się więc pasem WBC Silver, w pojedynkach o który pokonał tak solidnych przeciwników, jak Wilbert Uicab, Ulises Solis i Giovani Segura.

Juan Carlos Reveco (Argentyna)
Malutki (157 cm) Reveco jest bokserem walczącym bardzo efektownie. Świetnym balansem i zaskakującymi ciosami z różnych płaszczyzn przypomina trochę swego rodaka Sergio Gabriela Martineza. Reveco rozpoczynał karierę w junior muszej, gdzie doszedł do tytułu mistrza świata WBA, który stracił po jedynej na zawodowym ringu porażce z Brahimem Asloumem. Później udało mu się zdobyć pas WBA w wersji interim. Kategorię wyżej również zdobył ten sam pas, a w 2013 zamienił go na pełnoprawny WBA. Reveco odniósł wiele zwycięstw, ale rzadko kiedy boksował z wartościowymi rywalami.

Rocky Fuentes (Filipiny)
Fuentes długo nie osiągał formy gwarantującej sukcesy i w młodości miał na koncie sporo porażek. Od 2008 jest jednak niepokonany, a od 2010 posiada i skutecznie broni pasa OPBF. Nie ma na rozkładzie nikogo znaczącego, ale pokonał bardzo wielu solidnych średniaków, zwłaszcza z Japonii. Fuentes chętnie boksuje w dystansie, z którego umiejętnie przechodzi do szybkich ataków w półdystansie.

Hernan Marquez (Meksyk)
Marquez to bokser ofensywny, wywierający presję, lubiący półdystans, a przy tym obdarzony mocnym ciosem. Boksował w wadze super muszej i w 2010 przegrał przed czasem pojedynek o interim WBA z Nonito Donaire'em. Jeszcze w tym samym roku zmienił kategorię na niższą i zdobył w niej pas WBA, pokonując przez tko Luisa Concepciona. Tytuł stracił w listopadzie 2012 po klęsce z rąk Briana Vilorii (trzy liczenia i tko w 10 rundzie). W 2013 pokonał Carlosa Tamarę w eliminatorze WBO.

Toshiyuki Igarashi (Japonia)
Lubiący walkę na dystans Igarashi od początku boksował w wadze muszej i nigdy nie występował w ringu poza granicami swego kraju.W 2012 zdobył pas WBC, ale w drugiej obronie stracił go na rzecz Akiry Yaegashiego. Ma na rozkładzie m.in.takich rywali, jak Wilbert Uicab, Sonny Boy Jaro i Nestor Daniel Narvaes.

Ulises Solis (Meksyk)
Większość dotychczasowej kariery 31-letniego Solisa upłynęła w wadze junior muszej. Meksykanin przez 5 lat (z przerwą po porażce przed czasem z rąk Briana Vilorii) był mistrzem świata IBF. W kategorii muszej Solis na razie nie odniósł sukcesów. Już w 2 rundzie został znokautowany przez Edgara Sosę w pojedynku, którego stawką był pas WBC Silver. Podobnie, jak większość meksykańskich pięściarzy Solis jest swarmerem.

BOKSERZY PERSPEKTYWICZNI

Milan Melindo (Filipiny)
25-letni filipiński kurdupel (157 cm) był niepokonany w 29 walkach, ale walkę w Macao z królem wagi muszej Juanem Francisco Estradą o pasy WBO i WBA Super przegrał zdecydowanie. Melindo zaczynał w słomkowej, a potem przeskoczył od razu o 2 kategorie do muszej. Ma na rozkładzie znanych rywali: Muhammada Rachmana, Carlosa Tamarę i Francisco Rosasa, Jego styl to pogranicze boxera i swarmera.

Froilan Saludar (Filipiny)
Saludar zwraca na siebie uwagę eleganckim, defensywnym stylem boksu będącym rzadkością w najniższych kategoriach. Ma przy tym bardzo mocne uderzenie i jego celne kontry często kończą walkę. Saludar ma 24 lata i 16 zwycięstw bez porażki przy 1 remisie. Na razie nie boksował poza Filipinami.

Kevin Satchell (Wielka Brytania)
Po latach posuchy w Europie pojawił się bokser, który ma szansę odniesienia sukcesów w tak niskiej kategorii. Szczuplutki Brytyjczyk imponuje techniką i szybkością, natomiast ewidentnie brakuje mu siły ciosu. Satchell ma 24 lata i na razie zapewnił sobie dominację na brytyjskich ringach.

Nawaphon Por Chokchai (Tajlandia)
21-letni Nawaphon najlepiej czuje się w ringu, boksując na dystans. Uważany jest za nadzieję tajlandzkiego boksu. Jest niepokonany, odniósł 16 zwycięstw, z których największą rangę miało pokonanie Reya Megrino.

Jonathan Gonzalez (Puerto Rico)
Niewielki wzrostem Gonzalez ma zadatki na króla nokautu. Na 13 stoczonych dotąd walk wygrał wszystkie, w tym 11 przed czasem. Pierwszym poważnym testem dla niego będzie starcie z Giovanim Segurą zaplanowane na 17.08.2013.
Dobre zestawienie, w każdym razie jedyne czego tak na szybko mogę się przyczepić, to brak w czołówce Luisa Concepciona. To cepiarz, jesgo defensywa jest na niskim poziomie, ale niewątpliwie to bardzo groźny zawodnik mający potężny cios. Nigdy nie będzie dominatorem, czy zawodnikiem TOP3 swojej kategorii, ale do szerokiej czołówki moim zdaniem jak najbardziej się zalicza. Myślę, że na obecną chwilę bardziej niż schyłkowy Ulises Solis.
Zgadzam się @redd
Również widzę tego zabijakę w czołówce.
Trochę jeździec bez głowy ale ma świetną passę ostatnio. Bije mocno za to sporo inkasuje, lubię go oglądać.
Chyba macie rację i trzeba będzie to skorygować przy okazji. Ja w swojej domowej wersji na razie wywaliłem po ostatnim weekendzie Jonathana Bombę Gonzaleza, a wprowadziłem do szerokiej czołówki Giovaniego Segurę, który go znokautował. Z ciężkim sercem, bo nie trawię jego stylu boksowania.
RANKING 2013
1. Juan Francisco Estrada (Meksyk)
2. Brian Viloria (USA)
3. Akira Yaegashi (Japonia)
4. Moruti Mthalane (RPA)
5. Juan Carlos Reveco (Argentyna)
6. Roman Gonzalez (Nikaragua)
7. Edgar Sosa (Meksyk)
8. Giovani Segura (Meksyk)
9. Rocky Fuentes (Filipiny)
10. Yodmongkol Vor Saengthep (Tajlandia)
11. Luis Concepcion (Panama)
12. Ramon Garcia Hirales (Meksyk)
13. Hernan Marquez (Meksyk)
14. Milan Melindo (Filipiny)
15. Froilan Saludar (Filipiny)
16. Ulises Solis (Meksyk)
17. Kevin Satchell (Wielka Brytania)
18. Nawaphon Por Chokchai (Tajlandia)
19. Francisco Rodriguez Jr (Meksyk)
20. Takuya Kogawa (Japonia)

Walka pomiędzy Akira Yaegashim i Edgarem Sosa była ostatnim ważnym pojedynkiem w tej kategorii w 2013. W 2014 rywalizacja w muszej zapowiada się bardzo ciekawie. Przede wszystkim ze względu na Romana Gonzaleza, który zapewne zechce zdominować nowa kategorię, a który już raz pokonał obecnego lidera Juana Francisco Estradę. Brian Viloria i Akira Yaegashi też moga pokusić się o atak na pozycję lidera, a potencjał do awansu w hierarchii maja też Ramon Garcia Hirales, Froilan Saludar i Nawaphon Por Chokchai.
Zaktualizowane informacje o poszczególnych pięściarzach i zestawienie najważniejszych walk 2 półrocza 2013 dostępne na stronie dotyczącej wagi muszej na http://www.bokserzy.cba.pl
RANKING 2014

1. Roman Gonzalez (Nikaragua) 6
2. Juan Francisco Estrada (Meksyk) 1
3. Amnat Ruenroeng (Tajlandia) N
4. Juan Carlos Reveco (Argentyna) 5
5. Moruti Mthalane (RPA) 4
6. Brian Viloria (USA) 2
7. McWilliams Arroyo (Puerto Rico) N
8. Kazuto Ioka (Japonia) 2lfl
9. Francisco Rodriguez Jr (Meksyk) 19
10. Yodmongkol Vor Saengthep (Tajlandia) 10
11. Felix Alvarado (Nikaragua) 8lfl
12. Nawaphon Por Chokchai (Tajlandia) 18
13. Edgar Sosa (Meksyk) 7
14. Koki Eto (Japonia) N
15. Rocky Fuentes (Filipiny) 9
16, Giovani Segura (Meksyk) 8
17. Kevin Satchell (Wielka Brytania) 17
18. Froilan Saludar (Filipiny) 15
19. Suguru Muranaka (Japonia) N
20. Makazole Tete (RPA) N

Najlepsza walka: Juan Carlos Reveco – Yodmongkol Vor Saengthep TKO5 San Carlos 19.12.2014
Najlepszy nokaut: Akra Yaegashi – Odillon Zaleta KO9 Tokio 06.04.2014
Największa niespodzianka: Amnat Ruenroeng – Kazuto Ioka SD Osaka 07.05.2014
Ja ciagle szukam klucza tych Twoich rankingow Tongue
Kurdiaszowy tego swiata gdzies sie znajda w topkach, a Zou (az trzy razy sprawdzilem ranking a potem upewnilem sie czy to na pewno ta kategoria) nie ma w top20?
Umiesciles w HW Wildera, ktory zaraz bedzie mial pierwsza powazna walke - o pas, a Zou jest w takiej samej sytuacji. Tylko ze po paru walkach a nie po trzydziestu.

Sporo "N" w rankingu, ale zeby kazdy z tych nowych byl lepszy od Zou, ktory w starciu o pas nie bedzie bez szans?

Moge zrozumiec jego brak w top20 bo koles ma malo walk na koncie, ale w innych rankingach jemu podobni sa umieszczani.

Chyba ze tu decyduje potencjal boksera, ktorego u Chinczyka nie widzisz Wink
Po prostu Zou jeszcze niczym się na zawodowym ringu nie wykazał. Odniósł 6 zwycięstw nad przeciwnikami, z których najlepszych można by uznać za przeciętniaków. Tylko raz wygrał przed czasem. To za mało, żeby znaleźć się w rankingu. Jak wygra z kimś przyzwoitym, to natychmiast go wezmę pod uwagę. Osiągnięć z boksu amatorskiego nie uwzględniam, bo nie zawsze znajdują przełożenie na zawodowstwie.
RANKING 2016

1. Kazuto Ioka (Japonia) 6
2. John Riel Casimero (Filipiny) 5
3. Moruti Mthalane (RPA) 4
4. Donnie Nietes (Filipiny) 1lfl
5. McWilliams Arroyo (Puerto Rico) 8
6. Brian Viloria (USA) 7
7. Felix Alvarado (Nikaragua) 9
8. Amnat Ruenroeng (Tajlandia) 2
9. Juan Carlos Reveco (Argentyna) 11
10. Francisco Rodriguez Jr (Meksyk) 8lfl
11. Nawaphon Kaikanha (Tajlandia) 12
12. Daigo Higa (Japonia) N
13. Cristofer Rosales (Nikaragua) 19
14. Yutthana Kaensa (Tajlandia) 18
15. Sirchai Thaiyen (Tajlandia) 20
16. Thomas Masson (Francja) N
17. Iwan Zoda (Indonezja) N
18. Muhammad Waseem (Pakistan) N
19. Vincent Legrand (Francja) N
20. Leroy Estrada (Panama) N
RANKING 2017

1. Donnie Nietes (Filipiny) 4
2. Moruti Mthalane (RPA) 3
3. Daigo Higa (Japonia) 12
4. Andrew Selby (Wielka Brytania) N
5. Juan Carlos Reveco (Argentyna) 9
6. Sho Kimura (Japonia) N
7. McWilliams Arroyo (Portoryko) 5
8. Brian Viloria (USA) 6
9. Cristofer Rosales (Nikaragua) 13
10. Juan Hernandez Navarrete (Meksyk) N
11. Thomas Masson (Francja) 16
12. Yutthana Kaensa (Tajlandia) 14
13. Sirichai Thaiyen (Tajlandia) 15
14. Muhammad Waseem (Pakistan) 18
15. Nawaphon Kaikanha (Tajlandia) 11
16. Artem Dalekian (Ukraina) N
17. Gregorio Lebron (Dominikana) N
18. Junto Nakatani (Japonia) N
19. Maximino Flores (Meksyk) N
20. Ronnie Baldonado (Filipiny) N
Stron: 1 2
Przekierowanie